Förkunskaper
Det här är en nybörjarkurs och du behöver inga förkunskaper. Kursen vänder sig även till dig som är nyfiken på att virka, både nybörjare och de som virkat tidigare och vill komma igång igen.
Mål
Att lära ut virkning och visa på teknikens bredd och potential. Att deltagarna lär sig grunderna i virkningen och har fått med sig en nyfikenhet kring tekniken och en vilja att fortsatt utforska virkningen. Dessutom kommer du få med dig historia och teori.
Innehåll
Det här är en kurs där du lär dig att virka fantasifulla mormorsrutor i olika geometriska former! Vi lär oss grunderna i virkning och arbetar vidare med rutor i olika former. Traditionella fyrkanten men du kan även prova trekanter, cirklar och sexkanter.
Material
Material ingår inte i kursen. Du behöver själv ha virknål (rekommenderar storlek 5 för nybörjare), passande garn (bomull eller ull) till virknålsstorleken. Papper och penna samt nål att fästa trådar med.
Undervisningsform/kursupplägg
Gruppen består av upp till 10 deltagare. Undervisningen bedrivs i form av gemensamma genomgångar samt individuell handledning. Teori och praktik varvas.
Undervisningsform/kursupplägg
Vi använder oss av Zoom, ingen nedladdning behövs utan innan lektion kommer länk skickas till er för uppkoppling. Det enda du behöver är en dator, Ipad eller mobil telefon med internet - viktigt att vi ser varandra så att kursledaren kan ge feedback under kursens gång.
Om kursledaren
Maya Månhav är slöjdare och konsthantverkare bosatt på Österlen i Skåne. Hon är utbildad i Ledarskap i slöjd och kulturhantverk på Göteborgs universitet och har lång erfarenhet av pedagogiskt arbete. Både som workshopledare, kursledare och slöjdlärare.
Maya har bred slöjdkunskap och brinner för att lära ut till andra. I ett samhälle där det digitala får allt större plats är tradering av hantverkskunskap ett viktigt element för människors välmående!
Kursledare
Maya Månhav
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Södertälje