Lär dig spinna på slända

Plats Visby

Lär dig spinna ditt eget garn. Kursen är upplagt för teoretisk kunskap under 4 kvällar och sen hel hel lördag för praktisk kunskap

Boka nu

Mål

Efter kursen skall du ha grundläggande kunskaper vid hemgång som gör att du har möjlighet att fortsätta spinna på slända på egen hand. 

Förkunskaper 

Inga förkunskaper krävs. Kursen lämpar sig för den som aldrig spunnit eller den som provat tidigare och vill träna på sin teknik. 

Kursinnehåll 

Under kursen får du en introduktion till att lära dig spinna. Vi träffas under en hel härlig dag och du får lära dig om ullen som material, att karda ull och att använda slända.

Bra att veta  

Ull kan köpas via kursledaren på plats. Egen ull går bra att ta med men skall då vara tvättad. Vi använder kardor och sländor även dessa går bra att köpa på plats om man önskar det. Självklart finns det att låna och går även att ta med sig egna. Vi är en liten grupp på max 6 deltagare. 

Kursledare

Elin Gardell

Jag har studerat textil på Gotlands Folkhögskola, hållit på med ull i olika former i massor av år och driver företag med ull i fokus. Ullspinning är något jag brinner för och jag skördar ull från mina egna får och finner stor ro och tillfredställelse att komma så nära materialet och att få vårda det som en gång var ett livsviktigt hantverk.

Jag har hållit i både studiecirklar och mindre kurser genom föreningsliv och tycker att man själv utvecklas väldigt mycket genom att möta människor och slutar aldrig fascineras över hur mycket vi kan växa genom varandra. Jag tycker själv att det är en superkraft att kunna tillverka min egen tråd för att sedan tillverka ett vackert, praktiskt och hållbart plagg och hela min syn på kläder har förändrats sedan jag lärde mig spinna, jag vill gärna dela med mig av detta till andra och hoppas du kommer trivas på min kurs, hjärtligt välkommen.

Tre snabba med Elin:

Vad är det bästa med att spinna sitt eget garn?
– Att skapa tråd är en oerhört gammal kunskap som varit livsnödvändig. Det är en mäktig känsla att skapa något så väldigt användbart med sina händer och jag tycker det är viktigt att kunskapen, som vi ärvt av så enormt många kvinnor före oss, finns kvar. Den väldigt enkla principen med den tvinnande tråden kan ge oss så mycket värme och kärlek.

Vad hoppas du att deltagarna tar med sig från din kurs?
– Att man får en koppling till det enkla skapandet. Jag hoppas också att kursen ger deltagarna grundläggande kunskaper i ett hantverk som både kan rädda ull och värma människor med plagg och omtanke. 

Vad tillverkar du helst av garn du spunnit själv?
– Jag stickar till min lilla familj. Tröjor är projektet just nu!

Fotografi av Elin Gardell.

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Visby

info.visby@folkuniversitetet.se

Datum
8 mar 2025 - 8 mar 2025
Onsdag, Lördag
Antal tillfällen
1
Första tillfället
lör 8 mar 2025 kl 10:00-16:15
Plats
Merkuriusgatan 1, 62141 VISBY
Visa på karta
Studietimmar
8
Kurs-ID
122758
Pris
900 kr