I den här inspirerande kursen får du lära dig att kombinera det bästa av två världar – funktion och kreativitet! Under kursen skapar du funktionella objekt i keramik som ges extra karaktär genom skulpturala detaljer och dekorationer. Du kommer kunna skapa en kaffekopp med en gullig filur, eller en keramisk ask med en vacker katt. Välkommen på en lekfull kurs där vi bejakar humor och personliga uttryck!
Innehåll och upplägg
Under kursen får du under lärarens handledning skapa ditt objekt och lära dig keramikens grundtekniker:
- Ringling
- Kavling
- Tumning
- Skulptering
Möjlighet att måla med flytande engober-lera finns också. Efter kursen kommer kursledarna glasera och bränna alla objekt och meddela när det är dags för upphämtning.
Material
Lera ingår i kurspriset.
Kursledarna
My Eklund och Elisabet Ericson är keramiker som även är yrkesverksamma inom animation (My) och illustration (Elisabet). De har båda fastnat för keramisk skulptur, som ett slags komplement till det tvådimensionella tecknandet. Mycket inspiration kommer dock från tecknande och populärkultur. De är verksamma i Uppsala, med ateljéer i Hospitalet, och utbildade vid bl.a. Konstfack och Fellingsbro folkhögskola.
Övrigt
Fri tillgång till kaffe, te och fika under dagen. Ta gärna med egen lunch.
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Uppsala