Måla blommor med akrylfärger

Plats Umeå

Måla blommor i akryl - skapa blommor fritt och gränslöst i akryl på stort underlag.

Boka nu

Innehåll

Välkommen till vår helgkurs Måla blommor i akryl

För dig som älskar att måla, oavsett om du är nybörjare eller har längre erfarenhet. Vi provar på olika tekniker och ges inspiration till att ta dig vidare i ditt måleri.

Kreativt måleri och fritt skapande med blommor i fokus.

 

Mål

Här har du möjlighet att lära dig olika tekniker, uppleva skaparglädje och anta nya utmaningar.

Målgrupp

Kursen vänder sig till både nybörjare och dig med mer erfarenhet. Undervisningen är individuellt anpassad och du får arbeta med moment som är anpassade till din kunskapsnivå och dina förutsättningar.

Material

Du tar med eget målarmaterial och canvas att måla på 60x 100 cm. Materialet kan du hitta på Lloyds konst och ram (Umeå, Hagaplan).

Färger som kan vara bra att ha:

Vit

Turkos

Ultramarin

Magenta

Cadmium red orange hue

Citrongul

Svart

Burnt umber

Svart och mörkbrun vaxkrita

Materialet kan du hitta på Lloyds konst och ram (Umeå, Hagaplan).

Lokal

Vår ateljé är stor och luftig med stora fönster och fina arbetsytor. 

Kursledare

Mona Davis

-Passionen att bli bättre än gårdagen är det som driver mig att vara mer 'up to date' så att jag har verktygen till att kunna 'kittla' deltagarna till att vilja veta mer.

Jag heter Mona Davis och undervisar i oljemåleri, fast jag ser mig mer som en handledare, coach som finns där under det äventyr som deltagarna ger sig in på när de börjar måla en tavla med oljefärger.Förutom att oljemålning mycket väl kan vara en passion, så kan deltagarna även fördjupa sig i tekniken som får dem att utveckla sitt måleri ytterligare och därmed ge mer 'eld' till sin passion. Deltagarnas passion är en glädje att ta med sig hem på kvällen.

Jag verkar även som konstnär i egen ateljé och ställer ibland ut på till exempel Folkuniversitetets Konstrundan Umeå och Konst i kvarn i Vindeln.

Jag har målat av och till sedan barnsben och det hela tog en väldig fart under min tid i Texas, USA, där jag studerade bland annat måleri i sex år. Väl hemma i Sverige igen så utbildade jag mig ett år på ABF konstskola. Jag är även utbildad inom trädgård och har lång arbetserfarenhet av trädgårdsskötsel.

kursledareporträtt

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Umeå

umea@folkuniversitetet.se

Datum
30 aug. 2025 - 30 aug. 2025
Lördag
Antal tillfällen
1
Första tillfället
lör 30 aug. 2025 kl 11:00-16:00
Plats
Nygatan 43, 90330 UMEÅ
Visa på karta
Studietimmar
6
Kurs-ID
504067
Pris
550 kr