Innehåll
- Introduktion till blandteknik och material
- Skapa på papper, canvas eller i en konstjournal
- Tekniker för att bygga lager och skapa former
- Personliga projekt och gemensamma teman
- Tips för att kombinera material och hitta ditt unika uttryck
Kursupplägg
Vi varvar gemensamma övningar med individuell skapartid där du kan experimentera och utveckla dina egna idéer. Kursen erbjuder en inspirerande miljö för kreativt utforskande, där du får möjlighet att både lära av andra och uttrycka dig själv.
Förkunskaper
Inga förkunskaper krävs. Den här kursen passar både dig som är nybörjare och dig som redan har erfarenhet av att måla eller teckna.
Mål
Målet med den här kursen är att du ska utveckla ditt kreativa uttryck och få kunskap om hur olika material och tekniker fungerar tillsammans.
Studiematerial
Materialkostnader kan tillkomma. Information om vad du behöver ta med dig skickas ut innan kursstart.
Kursledare
Helena Söderholm
Helena Söderholm är konstnär och pedagog med lång erfarenhet av måleri och skapande i olika former. Hon arbetar med akryl och mixed media, dvs olika tekniker och medium i samma bild.
I sin ateljé i Vallda jobbar hon med olika projekt och event (eget måleri, utställningar, beställningar, kurser mm) Hon har en särskild passion för att guida andra genom kreativa blockeringar och inspirera till nya utvecklingsmöjligheter genom att bejaka den prestigelösa skaparglädjen. Helena använder enkla metoder, snabba övningar i öppna förhållningssätt till glädje, förtjusning och förundran. Detta tillsammans med tekniska kunskaper hjälper till att frigöra och väcka den kreativa gnistan till liv och ta inspirationen till nya nivåer.

Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Kungsbacka