Förkunskaper
Kursen passar dig som aldrig tecknat tidigare och vill ha grundläggande kunskaper för att kunna teckna levande modeller (teckna kroki).
Mål
Du som är nybörjare får grundläggande kunskaper i teckning och kroki. Du tränar ditt seende och utvecklar handens förmåga att uttrycka det du ser. Efter dessa tre tillfällen blir det lättare för dig att gå på en krokikurs och utvecka ditt skapande.
Innehåll
Under tre kvällar gör vi olika teckningsövningar och en kväll testa vi tecknar kroki där vi kommer arbeta med båda korta och långa ställningar. Vi går igenom olika moment såsom t ex proportioner, syftning, stödpunkt, lodlinje, volym, mellanrumsformer, geometriska förenklingar, förkortningar och överskärningar. Du arbetar med olika material, exempelvis blyerts, kol, svart- och rödkrita.
Undervisningsform
Vi har gemensamma genomgångar av olika moment och uppgifter samt individuell handledning utifrån var och ens nivå. Gruppen består av 6-12 deltagare.
Material
Material ingår inte i kursavgiften. Du behöver ritblock i minst A3-storlek, blyertspennor (gärna mjuka t ex 3B, 5B) och radergummi. Övrigt material går läraren igenom.
Kursledare
Bernadette de Tauzia
Bernadette de Tauzia är fransk konstnär som läst konst, konsthistoria och arkitektur på universitet i Frankrike. Hon har en fransk och en svensk lärarlegitimation inom bild och design. Som konstnär ställer hon ut sina konstverk i Europa.
Bernadette jobbar helst med ”mixed-media”, blandtekniker som till exempel akryl, collage, pastell och kol och digitalt (i Photoshop och Kritaprogram). Hon är kursledare i konst, digitalt skapande och franska.
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Norrköping