Stilla Wu-Shu - främja din mentalt hälsa med rörelse

Plats Visby

Vill du prova på något nytt och främja din mentala hälsa med mjuka och jämna rörelser inspirerade av kinesisk gymnastik Wu-Shu? Denna gymnastik ökar rörligheten i hela kroppen och verkar avslappnande för sinnet.

Boka nu

Förkunskaper

Inga förkunskaper krävs. Kursen är öppen för alla som vill främja sin hälsa och utforska sitt kreativa uttryck och Stilla Wu-Shu.

Mål

Kursens mål är att med jämna rörelser minska stress och hitta glädjen i lekfulla och improviserade övningar. Du får även träna på att skapa egna rörelser och känna dig glad, avslappnad och kreativ.

Innehåll

Under kursen får du:

  • Lära dig grundrörelser inspirerade av kinesisk gymnastik Wu-Shu
  • Skapa egna rörelser som passar just dig
  • Lyssna på din kropp och stödja dess förmåga till självläkning
  • Sitta en stund i lugn och ro och meditera
  • Utöva andningsövningar

Kursupplägg

Kursen består av fem tillfällen om 2 studietimmar vardera. Varje tillfälle inleds med ett kort samtal, uppvärmning, grundövningar upprepas för att sedan utvecklas. Du får handledning genom alla steg, men stor frihet att skapa egna rörelser efter signaler som kommer från din kropp. Kursen hålls i en trygg miljö.

Kursledare

Din kursledare är utbildad hälsocoach samt utövar Wu-Shu från 1988. Med över 18 års erfarenhet som pedagog både i Sverige och Kazakstan, får du en engagerad och kunnig handledning. Fokus ligger på att skapa en avkopplande och inspirerande atmosfär där du kan utvecklas i din egen takt.

Bra att veta

Ta med en handduk

Kursledare

Shakir Khalilov

Med en bakgrund som innehåller både konstnärlig utbildning i Kazakstan och hälsofrämjande arbete i Sverige kombinerar jag mina två stora intressen – konst och rörelse – när jag leder kurser i Action painting och Stilla Wu-Shu, en kreativ och hälsosam metod där deltagarna uppmuntras att måla och röra sig spontant och fritt för ökat välmående. Min ambition är att inspirera andra till att våga släppa kontrollen, ha roligt och upptäcka glädjen i både skapande och rörelse.

Min första tavla målade jag med fingrarna år 2002 och kallade den "Frihet". Det var en frihet att få måla spontant, utan att planera eller tänka på form. Efteråt kunde jag upptäcka nya former i målningen – det var både överraskande och fyllde mig med glädje. Glädjen i att kunna, att våga måla fritt och att fokusera på själva den kreativa processen utan att tänka på slutresultatet, väcker människans inre resurser och kapacitet.

Därför vill jag på Folkuniversitetet dela med mig av mina kunskaper och erfarenheter kring Action painting och Wu-Shu. Jag vill visa hur detta sätt att måla och röra sig kan påverka människors mentala hälsa och självförtroende på ett positivt sätt.

Välkommen till min kurs på Folkuniversitetet!

Fotografi på Shakir Khalilov.

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Visby

info.visby@folkuniversitetet.se

Datum
2 mars 2026 - 30 mars 2026
Måndag
Antal tillfällen
5
Första tillfället
mån 2 mars 2026 kl 17:30-19:00
  • mån 9 mars 2026 kl 17:30 - 19:00
  • mån 16 mars 2026 kl 17:30 - 19:00
  • mån 23 mars 2026 kl 17:30 - 19:00
  • mån 30 mars 2026 kl 17:30 - 19:00
Plats
Merkuriusgatan 1, 62141 VISBY
Visa på karta
Studietimmar
10
Kurs-ID
135250
Pris
950 kr