Bildning på bibblan: Hur påverkar fysisk aktivitet din hjärna?

Föreläsningar och samtal Plats Växjö

Föreläsningen tar dig med på en resa genom historien och människans evolution för att belysa hur fysisk aktivitet har format vår hjärna och vår mentala hälsa.

Vi utforskar vad som faktiskt händer i hjärnan när vi rör på oss – från molekylära förändringar till långsiktiga effekter på hjärnhälsa, demensrisk och psykisk ohälsa – hos både kvinnor och män. Genom inspirerande och lättillgängliga exempel visar vi hur en aktiv livsstil kan påverka dig och din hjärna på djupet. Föreläsningen riktar sig till alla som är nyfikna på sambandet mellan rörelse och god hjärnhälsa.

Medverkande

Tomas Deierborg, professor i fysiologi samt prefekt för institutionen Experimentell Medicinsk Vetenskap, Lunds universitet.

Plats

Alstermo bibliotek, Skolgatan 3

Övrig information

Föreläsningen är kostnadsfri, men föranmälan krävs och görs till bibliotek@uppvidinge.se eller telefon 0481-47481.

Föreläsningen arrangeras med stöd från Folkuniversitetsföreningen.

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Växjö

kundservice.syd@folkuniversitetet.se

Datum
16 apr. 2026 - 16 apr. 2026
Torsdag
Antal tillfällen
1
Första tillfället
tors 16 apr. 2026 kl 18:00-19:30
Plats
Skolgatan 3, plan 2, 36075 Alstermo
Visa på karta
Studietimmar
1
Kurs-ID
415874
Pris
0 kr