Prova på yoga

Plats Västerås

Nyfiken på yoga men osäker på om det är något för dig? På denna prova-på kurs får du en chans att testa yogapositioner, andningstekniker och avslappningsövningar. Du kan göra övningarna sittande eller på yogamatta.

Boka nu

Upptäck hur du kan skapa en hälsosam vardag med hjälp av yoga som kan stärka din kroppen, minska stress och ge dig ny energi!

Målgrupp

Alla kan vara med - inga förkunskaper krävs och du deltar helt utifrån dina egna förutsättningar.

Kursinnehåll

Under 3 tillfällen får du:

-Prova yogans grunder. Du väljer om du gör det sittande eller på yogamatta.

-Du får lära dig tekniker som släpper på spänningar och få öva på att vara närvarande i nuet.

-Enkla avslappnings- och meditationsövningar.

Kursupplägg

Kursen består av tre tillfällen där vi i lugn takt går igenom grundläggande yoga. Du får möjlighet och hjälp att anpassa övningarna efter dina behov. Ta med bekväma kläder samt en yogamatta om du vill utföra yoga på yogamattan.

Det finns också möjlighet att fortsätta efter tre tillfällen om gruppen så önskar. Mer information får du av din kursledare.

Kursledare

Shikha Rohilla, din kursledare är en erfaren yogainstruktör och har en passion för att hjälpa andra att hitta sitt inre lugn och styrka.

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Västerås

info.vasteras@folkuniversitetet.se

Datum
17 feb. 2026 - 3 mars 2026
Tisdag
Antal tillfällen
3
Första tillfället
tis 17 feb. 2026 kl 14:45-16:15
  • tis 24 feb. 2026 kl 14:45 - 16:15
  • tis 3 mars 2026 kl 14:45 - 16:15
Plats
Smedjegatan 9-11, 72213 Västerås
Visa på karta
Studietimmar
3
Kurs-ID
208453
Pris
300 kr