Agnes föreläsning vänder sig till alla som i sin vardag eller profession möter människor med psykisk ohälsa. Under föreläsningen får du konkreta råd kring hur du kan bli tryggare i ditt bemötande.
- Ökad kunskap om psykisk hälsa och ohälsa
- Vad som är viktigt att tänka på vid bemötande
- Resiliens och ett hållbart bemötande – vad behöver du för att kunna ge ett gott bemötande på ett långsiktigt hållbart sätt?
Under föreläsningen tar Agnes avstamp i sin bok Psykiatri för icke-psykiatriker – om det hållbara bemötandet och de vanligaste psykiatriska diagnoserna (Gothia Kompetens 2022).
I nästa omgång av Psykologiskolan tar Agnes Mellstrand upp hälsoångest.
Föreläsare
Agnes Mellstrand, leg. psykolog med KBT-inriktning, handledare och organisationskonsult. Agnes gav nyligen ut boken Psykiatri för icke-psykiatriker - det hållbara bemötandet och de vanligaste psykiatriska tillstånden.
Kursledare
Agnes Mellstrand
Agnes Mellstrand är leg. psykolog med KBT-inriktning. Hon har stor erfarenhet av att behandla klienter individuellt och i grupp, och av att handleda arbetsgrupper och chefer.
Till hennes specialområden hör stresshantering och konflikthantering. Agnes är även diplomerad mindfulnessinstruktör och en van utbildare. Hon brinner för att bidra till hållbara och positiva beteendeförändringar.

Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Stockholm