Bokföring intensiv Distans live

Plats Distans

Vill du snabbt få koll på grunderna i bokföring? Den här intensivkursen på tre tillfällen ger dig det du behöver för att komma igång med löpande bokföring och redovisning. Oavsett om du är småföretagare, anställd eller vill stärka dina kunskaper för att hantera ekonomin i ett företag, får du här en stabil grund.

Boka nu

Mål

Målet med den här kursen är att ge dig grundläggande kunskaper i löpande bokföring och redovisning. Efter kursen ska du kunna hantera bokföringen i ett mindre företag eller på en avdelning, både manuellt och digitalt.

Målgrupp

Inga förkunskaper krävs.

Kursen passar dig som behöver grundläggande kunskaper i bokföring och redovisning, oavsett om du är småföretagare, anställd, ska starta eget eller bara vill stärka dina kunskaper för att hantera ekonomin i ett företag.Kursen passar också dig som vill fräscha upp dina grundläggande kunskaper.

Innehåll

  • Grunderna i dubbel bokföring
  • Bokföringslagen och dess krav
  • Baskontoplanens uppbyggnad och användning
  • Moms och momshantering i bokföringen
  • Kontering av vanliga affärshändelser, t.ex. inköp, försäljning och betalningar
  • Personalskatter och arbetsgivaravgifter
  • Periodiseringar och löpande avstämningar
  • Praktiskt arbete med bokföringsprogram (Spira/Visma Lön)

Kursupplägg

Kursen hålls på distans via Teams, vilket ger dig flexibilitet att delta från den plats som passar dig bäst.

Du behöver dator med internetuppkoppling, kamera, mikrofon och högtalare.

Du får tillgång till elevlicens i Spira/Visma Lön under kursen, vilket gör att du kan öva på ett aktuellt och branschrelevant bokföringsprogram.

Kurslitteratur

Bokföring från början - Faktabok, Libers förlag, ISBN 9789147151783, upplaga 16.

Det finns också en separat bok med lösningar (ej obligatorisk för kursen).

Kurslitteratur köper och betalar du själv.

Kursledare

Joakim Kriegl

– Att se deltagare utvecklas och tillägna sig ny kunskap är fantastiskt, både för den som lär och för den som lär ut!

Jag tycker att det är väldigt roligt att sprida kunskap och att se när alla bitar faller på plats hos mottagaren. En ledstjärna för mig är att försöka förklara olika element och koncept på olika sätt och därigenom skapa förståelse. De ämnen jag brinner mest för är avtalsrätt, köprätt och ekonomiämnen (bokföring och redovisning, produktkalkylering, investeringskalkylering, marknadsföring och försäljning) men även aktiekunskap får igång pedagogen i mig.

Jag är civilekonom med inriktning mot marknadsföring och försäljning, har en påbyggnad inom nationalekonomi och har studerat portföljteori på C-nivå. Yrkesmässigt har jag varit verksam inom industriell försäljning och marknadsföring och i många olika roller och länder. 

När jag inte håller kurs spelar jag gärna tennis, reser, vandrar i fjällen eller kopplar av lite mer stillsamt med en bok eller med att fota. 

Ser fram emot att träffa dig på en kurs!

Joakim Kriegl är kursledare i bokföring och redovisning på Folkuniversitetet i Göteborg.

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Göteborg

info.gbg@folkuniversitetet.se

Datum
16 sep. 2026 - 23 sep. 2026
Onsdag, Fredag
Antal tillfällen
3
Första tillfället
ons 16 sep. 2026 kl 09:00-15:15
  • fre 18 sep. 2026 kl 09:00 - 15:15
  • ons 23 sep. 2026 kl 09:00 - 15:15
Studietimmar
21
Kurs-ID
320620
Pris
4750 kr