Målgrupp
Ungdomar i åldern 12–15 år. Inga tidigare erfarenheter krävs av teater.
Mål
Att få prova på teater, använda din kreativitet, leka fram en rollfigur och samspela med andra. Att få möjligheten att stå på scen inför en publik i en annan karaktär än dig själv.
Innehåll
Vi kommer att göra övningar som fokuserar på lek och improvisation. Vi kommer att avsluta med ett uppspel som innebär att vi kommer att presentera manus på den andra lektionen för att spela upp för nära och kära sista lektionen. Under veckan gör vi flera lekar parallellt med manuset och fokuset kommer vara ungdomarnas behov av att få utlopp för sin kreativitet och viljan att spela teater.
Lunch och mellanmål är eget ansvar så ta gärna med mat. Mikrovågsugnar finns att tillgå i våra pentryn.
Upplägg varje dag under veckan:
- 10:00-11:30 Lektion 1
- 11:30-12:00 Lunch
- 12:00-13:30 Lektion 2
Arbetssätt
Fysiska övningar på golvet, lek och improvisationer. Rekommendationen är att bära mjuka kläder som är lätta att röra sig i.
Kursledare
Jesper Magnell och Victoria Hindelid. Jesper är legitimerad ämneslärare i teater med en stor erfarenhet inom improvisationsteaterns alla världar. Victoria har hållit i flera teaterkurser tidigare och har jobbat med reklamfilmer som skådespelare. Fokuset på kursen kommer vara trygghet, kreativitet och glädje.
Kursledare
Jesper Magnell
Jesper Magnell är legitimerad ämneslärare i teater med en stor erfarenhet inom improvisationsteaterns alla världar. Innan utbildningen grundade och ledde Jesper i åtta år en improvisationsteater-grupp vid namn “Farbror Valdemar” som höll både öppna och stängda workshops, framförde shower samt satte upp två egenproducerade föreställningar med manus. Under utbildningen fastnade Jesper för manusskrivning vilket har lett till flera färdigskrivna manus. “En för alla, alla för en” är ett motto som Jesper utgår ifrån i sin roll som ledare, lärare och regissör. Ingen är viktigare än någon annan. Vi skapar tillsammans och alla individers tankar och idéer är lika viktiga.

Victoria Hindelid
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Göteborg