Förkunskaper
Det här är en kurs för dig som inte har läst tyska tidigare.
Mål
Målet för nivå A1* är att du ska kunna förstå och använda enkla meningar och samtala hjälpligt med någon som talar långsamt och tydligt.
Kursinnehåll
På kursen får du lära dig:
- vanliga ord och enkla fraser
- berätta om dig själv
- ställa enkla frågor och förstå enkla svar
- grundläggande grammatik
- tala och skriva om enkla ämnen
- kultur och samhällsliv
Kursupplägg
Undervisningen sker huvudsakligen på tyska och fokus ligger på muntlig kommunikation. Du förväntas vara aktiv på lektionerna och har goda möjligheter att påverka kursens innehåll och upplägg. Räkna med några timmars hemarbete mellan kurstillfällena.
Lärare
Din lärare har tyska som modersmål eller motsvarande kunskaper. Läraren har i regel en akademisk examen och goda pedagogiska kunskaper.
Kurslitteratur
Kurslitteratur ingår inte i priset för kursen. Information om vilken bok du ska använda och var du kan köpa den följer vanligtvis med kallelsen till kursen.
Kursledare
Christian Vogl
Folkuniversitetet är en mötesplats där olika personer med olika kunskaper och bakgrund kan byta ut sina kompetenser och uppfattningar om ett nytt ämne med stöd av en kursledare som i sin tur har nytta av deras intresse och frågor.
Jag är företagsekonom med lång erfarenhet som egen företagare inom rådgivningsbranschen. 1996 började jag hålla i kurser inom ekonomi på olika nivåer. Vid sidan om mitt yrke har jag börjat undervisa i tyska. Jag kommer från Österrike och har varit intresserad av språk under hela mitt liv.
Jag håller kurser i tyska på olika nivåer, Affärstyska, och Tyska för turism.
Dessutom ekonomikurser av olika slag, Företagsekonomi, Starta eget, Aktiekunskap.
Mina kursdeltagare i de tyska kurserna är alla slags människor, från ungdomar som vill förbättra sina kunskaper eller höja sina betyg i skolan, till pensionärer och andra som vill fräscha upp sin tyska, som t.ex. reser mycket i Tyskland eller behöver det i sitt arbete.
De som söker sig till kurser i ekonomi är personer som arbetar i ekonomibranschen och vill förbättra sina kunskaper, förstå företagsekonomi samt utveckla sig själva och leda medarbetare.
I mina kurser i tyska lär man sig ordförrådet, talet, man lär sig skillnader mellan tyska i Tyskland, Österrike och Schweiz, att läsa, tolka och förstå litteratur på tyska, läsa mellan raderna mm.
När vi kommer till ekonomikurserna är det viktigt att ha det roligt med ekonomin och siffrorna oberoende på hur svårt det låter eller är, att titta på vad som är viktigt i ett företag, förstå sambandet i den ekonomiska världen och interdependensen, hantera risker som är av stor nytta för den egna plånboken, vad redovisning är, varför man behöver budget, kalkyler och en plan B mm.

Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Karlskrona