Förkunskaper
Dina kunskaper i tyska bör ligga på ungefär nivå B2. Gör gärna vårt inplaceringstest online innan du bokar dig.
Mål
- Kunna samtala om skilda händelser, uttrycka åsikter, planer, förhoppningar och känslor med god hörförståelse och gott uttal.
- Öka ordförrådet inom diverse ämnesområden.
- Lära känna kultur och samhälle i de tysktalande länderna.
- Nå en större säkerhet i de flesta kommunikativa sammanhang.
Innehåll och kursupplägg
- Du som deltagare är muntligt aktiv på språket under lektionerna både i samspel med läraren och med andra kursdeltagare.
- En del skriftliga övningar görs hemma medan sammankomsterna ägnas mest åt muntliga övningar.
- Du som deltagare förbereder dig väl mellan sammankomsterna med hjälp av ett rikt och varierat material samt språkövningar, texter, radio och TV på internet.
Lärare
Din lärare har tyska som modersmål eller har bott en längre tid i ett tysktalande land. Pedagogen har i regel en akademisk examen och goda pedagogiska kunskaper som ligger till grund för en omväxlande och stimulerande undervisning.
Kurslitteratur
På konversationskurser används i regel ingen kursbok, utan läraren förser deltagarna med annat material vid behov.
Kursledare
Ewa Paduszynski
Hej!
Jag heter Ewa Paduszynski, är lärare i tyska och har en flerspråkig bakgrund.
Efter att ha studerat tyska som främmande språk vid Universitetet i Leipzig, bodde och undervisade jag på språkinstitut, universitet, Business Schools och Goethe-Institutet både i Tyskland och Spanien. Där tog jag också min Masterexamen på lärarutbildningen och arbetade med vidareutbildning för lärare och som testledare.
Jag gillar att arbeta med människor som har olika kulturell bakgrund och är på olika språknivåer. För mig är en interaktiv, elevcentrerad och motiverande lärmiljö viktig för att man som kursdeltagare ska kunna kommunicera redan från början på sin nivå.
Språk är mitt liv och därför är min största hobby att samla ord. Redan Johann Wolfgang von Goethe sa: „Wie viele Sprachen du sprichst, sooft mal bist du Mensch.“ — Så varför inte fördjupa dig i det tyska språkets värld?
Hoppas vi ses!

Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Göteborg