Språkcafé på Världskulturmuseet

Plats Göteborg

Välkommen på språkkafé på Värdskulturmuseet. Öva svenska språket tillsammans med deltagare från Folkuniversitetets sommarkurser i svenska och träffa nya bekantskaper.

Boka nu

Vad händer på ett språkcafé?

Vi träffas över en fika för ett trevligt samtal där du och de andra deltagarna får öva sig i svenska språket under lättsamma former.

För vem?

Alla är välkomna! Många av våra elever från sommarkurserna kommer, men det är öppet för dig även om du inte går någon kurs hos oss. Det är inte någon undervisning på ett språkcafé, men våra språklärare är på plats som värdar och hjälper er att få igång samtalen.

Språklig nivå

Du lägger nivån där du som besökare känner dig bekväm, men det är bra om du kan grunderna i svenska.

Lokal

Adress: Södra vägen 54, bredvid Universeum vid Korsvägen

Entré, fika och bokning

Pris: fri entré till språkcafét. Boka dig gärna, så vi vet hur många som kommer.

Fika köper du i cafét Restaurang Tabla. 

Vill du lära dig mer svenska?

Information om våra sommarkurser i svenska hittar du här: 

www.folkuniversitetet.se/swegbg_summercourses

Kursledare

Gunilla Kristén

Jag heter Gunilla Kristén och har undervisat i svenska som främmande språk i över 20 år. Oavsett vilken språknivå jag undervisar på är mitt arbete alltid lika givande, utvecklande och intressant. Språket är nyckeln till framgång både i arbetet och i privatlivet. Att hjälpa människor förbättra sitt språk genom att vägleda, stötta och entusiasmera är ett betydelsefullt arbete och ett sant nöje.

Efter många år utomlands, bland annat som platschef och guide för skandinaviska researrangörer, har jag berikats med interkulturell kompetens. Att träffa människor från olika kulturer är intressant, lärorikt och roligt. Jag är auktoriserad Göteborgsguide och inkluderar gärna information om Göteborgs historia, kulturliv och sevärdheter i undervisningen.

Språkundervisning handlar om att både ge och ta. Min ambition är att tillsammans med kursdeltagarna skapa en stimulerande studiemiljö med stort engagemang.

Hjärtligt välkommen!

Gunilla Kristén är lärare i svenska på Folkuniversitetet i Göteborg

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Göteborg

info.gbg@folkuniversitetet.se

Datum
10 jul 2025 - 10 jul 2025
Torsdag
Antal tillfällen
1
Första tillfället
tor 10 jul 2025 kl 12:30-14:00
Plats
Södra Vägen 54, 41254 GÖTEBORG
Visa på karta
Studietimmar
2
Kurs-ID
313095
Pris
0 kr