Kursens mål
Målet är att du, efter B2- del 1 och 2, någorlunda korrekt ska kunna formulera dig på mer än ett sätt, både muntligt och skriftligt. Du ska kunna förstå det mesta i talat standardspråk och det mesta i allmänna texter, tidningsartiklar och lättare skönlitteratur.
Förkunskaper
B1+ del 2 (ca 240 studietimmar) eller motsvarande förkunskaper. Nivå B2 är indelat i följande delnivåer:
B2- del 1
B2- del 2
B2 del 1
B2 del 2
B2+ del 1
B2+ del 2
Innehåll
Du får läsa dialoger och texter och arbeta med mycket med ordkunskap. Vi övar mycket naturligt uttal. I grammatiken arbetar vi med bland annat emfatisk omskrivning, transitiva/intransitiva verb, prepositioner och adjektiv och particip. Du får skriva olika typer av texter.
Arbetssätt
- Vi arbetar med alla språkfärdigheter.
- Undervisningen sker på svenska.
- Du deltar aktivt på lektionerna
- Du behöver lägga ner ett par timmar på hemarbete inför varje lektion.
- Vi har max 12 deltagare i grupperna.
Rekommenderad fortsättningskurs
Efter nivå B2 -del 1 bör du fortsätta på B2- del 2.
Kurslitteratur
Rivstart B1+ B2 Textbok och övningsbok (3e upplagan/ 3rd Edition) kapitel 13-15 (P Levy Scherrer, K Lindemalm, Natur och Kultur 2025). Facit och webbövningar till boken finns på www.nok.se/rivstart. Kurslitteratur ingår inte i avgiften.
Kursintyg
Vid begäran skriver vi gärna ett kursintyg för aktuell kurs vid 75 procents närvaro.
Övrig information
Det enda du behöver är en dator, Ipad eller mobil telefon med internet. Vi använder oss av Skype privat version (laddas ner från länken nedan) eller Zoom, Headset samt webbcamera.
Ni får 10% rabatt om ni väljer att betala för 3 kurser i förskott. För att få rabatten, kontakta oss på mail: info.sodertalje@folkuniversitetet.se så hjälper vi er.
Kursledare
Annika Lindström
Annika Lindström är legitimerad gymnasielärare i engelska, italienska och svenska. Hon har också en specialpedagogexamen.
Annika har drygt tjugo års erfarenhet från skolvärlden med undervisning, kartläggningar och anpassningar av läs- och skrivsvårigheter. Annika har bott utomlands både i England och Italien.
Hon använder sig av olika inlärningsmetoder och har specialiserat sig på uttal. Eleverna beskriver henne som pragmatisk, inkluderande och entusiasmerande. Hennes motto är att det ska vara kul att lära sig ett nytt språk.
På fritiden odlar Annika grönsaker, vinterbadar med bastu, läser böcker och dansar i vardagsrummet. Tillsammans med gårdshunden Rocky simmar Annika i Mälaren varje dag på sommaren. Att åka längdskidor och slalom är ett annat intresse.

Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Södertälje