Förkunskaper
Det här är en kurs för dig som har läst spanska B1 del 1 eller på annat sätt fått motsvarande kunskaper. Du kan redan förstå fraser som rör personliga förhållanden, föra korta samtal och på ett enkelt sätt beskriva dig själv, din familj och ditt arbete.
Mål
Målet för nivå B1* är att du oförberedd ska kunna delta i vardagliga samtal, länka ihop fraser och förklara dina åsikter.
Innehåll
På kursen får du lära dig:
- förstå tydligt standardspråk
- kommunicera i situationer som kan uppstå vid en resa
- samtala om familj och arbete
- berätta om både dåtid och framtid
- ge skäl och förklaringar till dina åsikter
Kursupplägg
Undervisningen sker huvudsakligen på spanska och fokus ligger på muntlig kommunikation. Du utvecklar också förmågan att läsa och skriva. Du förväntas vara aktiv på lektionerna och har goda möjligheter att påverka kursens innehåll och upplägg. Räkna med några timmars hemarbete mellan kurstillfällena.
Studiematerial
Kurslitteratur ingår inte i priset för kursen. Information om vilken bok du ska använda och var du kan köpa den följer vanligtvis med kallelsen till kursen.
Kursledare
Din lärare har spanska som modersmål eller motsvarande kunskaper. Läraren har i regel en akademisk examen och goda pedagogiska kunskaper.
Kursledare
Blanca Bravo
“Att yttra ett ord är som att slå an en ton på fantasinens klaviatur.” Ludwig Wittgenstein
Blanca är född i Cáceres i västra Spanien och växte upp i en liten stad nära Sevilla. Hon har en examen i filosofi, ett ämne som har gett henne möjlighet att analysera aktuella frågor ur flera olika perspektiv. Utöver det har hon även en masterexamen i pedagogik, vilket har gett henne värdefulla verktyg för effektiv undervisning.
Hon är även utbildad lärare i spanska som främmande språk och har deltagit i ett flertal lärarutbildningar i Italien, Spanien, Sverige och Danmark. Erfarenheter som har berikat hennes pedagogiska arbetssätt.
Blanca värdesätter en aktiv undervisning där eleverna får kommunicera, samarbeta och använda språket i meningsfulla sammanhang. Hennes mål är att skapa motivation, självförtroende och glädje i språkinlärningen.
¡Hasta pronto!
Ximena Noelia Ruiz Collivadino
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Malmö