Franska för nybörjare distans live

Plats Distans

Det här är en nybörjarkurs i franska. Kursen ges digitalt via Zoom. Du lär dig att klara enkla vardagssituationer som att fråga om vägen och att presentera dig. Varmt välkommen!

Boka nu

Förkunskaper

Det här är en kurs för dig som inte har några förkunskaper i franska.

Mål

Målet för nivå A1 är att du ska kunna förstå och använda enkla meningar och samtala hjälpligt med någon som talar långsamt och tydligt.

Kursinnehåll

På kursen får du lära dig:

  • vanliga ord och enkla fraser
  • berätta om dig själv
  • ställa enkla frågor och förstå enkla svar
  • grundläggande grammatik
  • tala och skriva om enkla ämnen
  • kultur och samhällsliv

Kursupplägg

Undervisningen sker huvudsakligen på franska och fokus ligger på muntlig kommunikation. Du förväntas vara aktiv på lektionerna och har goda möjligheter att påverka kursens innehåll och upplägg. Räkna med några timmars hemarbete mellan kurstillfällena.

Kursen äger rum på distans helt och hållet. Vi träffas i ett digitalt klassrum via Zoom en gång i veckan under tolv veckor. Du behöver inte själv ha ett Zoom-konto, utan du får en länk från läraren och kan enkelt ansluta via den. Det är dock viktigt att du har tillgång till en dator med bra internetuppkoppling och ljud/mikrofon.

Lärare

Din lärare har franska som modersmål eller motsvarande kunskaper. Läraren har i regel en akademisk examen och goda pedagogiska kunskaper.

Kurslitteratur

Kurslitteratur ingår inte i priset för kursen. Information om vilken bok du ska använda och var du kan köpa den följer med kallelsen till kursen.

Studieform

20 lektionstimmar à 45 minuter. Kursen ges en gång i veckan under 10 veckor.

Anmälan

Tryck på ”Boka nu”. Du får välja mellan ett anmälningsformulär på svenska eller engelska. Om du inte har ett svenskt personnummer, ber vi dig välja det engelska formuläret. Kort efter att du har ansökt till kursen, kommer du få en bekräftelse med praktisk information. Vi önskar att du bokar kursen minst två veckor innan kursens planerade startdatum. Om det inte har inkommit tillräckligt många anmälningar två veckor före startdatum, kan vi behöva ställa in kursen.

Länkar

Läs mer om språknivåer

Språktest

Anmälningsvillkor

Kursledare

Amanda Belassami-Sideris

Amanda Belassami-Sideris är ursprungligen från Normandie i Frankrike och kom till Sverige 1979 som utbytesstudent. Amanda är utbildad lärare i franska som främmande språk med skönlitteratur som specialområde. Hon har lång erfarenhet av både klass- och distansundervisning i Sverige, Belgien och Grekland. Hon är också författare, utbildad översättare och språkgranskare.

Alt text saknas

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Uppsala

info.uppsala@folkuniversitetet.se

Datum
3 mars 2026 - 12 maj 2026
Tisdag
Antal tillfällen
10
Första tillfället
tis 3 mars 2026 kl 18:30-20:00
  • tis 10 mars 2026 kl 18:30 - 20:00
  • tis 17 mars 2026 kl 18:30 - 20:00
  • tis 24 mars 2026 kl 18:30 - 20:00
  • tis 31 mars 2026 kl 18:30 - 20:00
  • tis 14 apr. 2026 kl 18:30 - 20:00
  • tis 21 apr. 2026 kl 18:30 - 20:00
  • tis 28 apr. 2026 kl 18:30 - 20:00
  • tis 5 maj 2026 kl 18:30 - 20:00
  • tis 12 maj 2026 kl 18:30 - 20:00
Plats
Zoom,
Visa på karta
Studietimmar
20
Kurs-ID
208458
Pris
2100 kr