Våga prata franska!

Plats Göteborg

Ett sätt att bli bättre på fransk konversation och uttal med hjälp av rollspel och rytmik.

Boka nu

Målgrupp

För dig som vill känna dig trygg med din franska och som vill ha ett bättre uttal. Din nivå i franska ska vara minst A2.

Syfte

Syftet är att genom rollspel kunna utveckla och förbättra din grammatik och ditt ordförråd i franska

Mål

Efter framgångsrik genomgång av kursen kommer du att kunna:

  • Inse vad ditt ordförråd är, och arbeta med det, med din kunskap, så att du kan få största möjliga nytta av det.
  • Utveckla ett mer flytande samtal, genom enkla och dagliga situationer.
  • Arbeta med dina utmaningar. Kursledaren kommer att leta efter situationer som är intressanta och originella att improvisera.
  • Övervinna blyghet och blir mer bekväm med ditt uttal på franska.

Beskrivning/innehåll

  • Förbättra ditt ordförråd genom att fokusera på dina aktiviteter.
  • Muntliga spel för att förstå och tillgodogöra dig "musiken och ljudet" i det franska språket.
  • Grammatik: enligt deltagarnas behöv

Arbetssätt

Lektionerna är på plats och är uppbyggda enligt följande:

  • Bygga självförtroende.
  • Språk och rörelse
  • Läsa/Tala/Göra: Olika typer av ämnen. Vi kommer att improvisera texter på franska till en början utan att ägna stor uppmärksamhet åt grammatik: tal, förklaring, beskrivning, begäran, argumentation.

Du presterar så gott du kan, utifrån vad du vet: "Jag säger vad jag kan, och inte vad jag vill". Denna aktivitet gör ofta att det lossnar och låter dig omfamna begränsningar utan att döma dig själv. Genom denna övning, kommer läraren att införa speciella uppgifter för att rätta till eventuella misstag.

Kort sagt: "Inte bara läsa, prata och titta, utan också och framför allt göra"

Studiematerial

Du behöver inte köpa någon kursbok. Läraren använder sig av egna övningar och artiklar från fransk media, ljud- och videofiler.

Kursledare

Christine Ruggeri

– Jag heter Christine Ruggeri och kommer från Marseille (Frankrike) men familjen är från Italien (Toscana).

På 70 talet flyttade jag till Milano där jag undervisade franska och italienska i några år och därefter bodde jag och arbetade i flera olika länder: Mexiko, Kongo, USA (New York) och Spanien.

Jag gillar att arbeta i en internationell miljö och att undervisa på ett varierat sätt (grammatik, rollspel, dialoger, ställa frågor, osv) för att du ska kunna kommunicera redan från början på mina kurser i franska eller italienska.

Christine Ruggeri

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Göteborg

info.gbg@folkuniversitetet.se

Datum
13 okt. 2025 - 24 nov. 2025
Måndag
Antal tillfällen
7
Första tillfället
mån 13 okt. 2025 kl 17:30-19:00
  • mån 20 okt. 2025 kl 17:30 - 19:00
  • mån 27 okt. 2025 kl 17:30 - 19:00
  • mån 3 nov. 2025 kl 17:30 - 19:00
  • mån 10 nov. 2025 kl 17:30 - 19:00
  • mån 17 nov. 2025 kl 17:30 - 19:00
  • mån 24 nov. 2025 kl 17:30 - 19:00
Plats
Norra Allégatan 6, 41301 GÖTEBORG
Visa på karta
Studietimmar
14
Kurs-ID
316126
Pris
1950 kr