Franska A2 del 1

Plats Nyköping

Det här är den första kursen i franska på nivå A2. Du bygger på dina tidigare kunskaper och blir bättre på att tala om dina intressen och om saker i din omgivning.

Boka nu

Förkunskaper

Det här är en kurs för dig som har läst franska A1 i sin helhet eller på annat sätt fått motsvarande kunskaper. Du kan redan känna igen enklare fraser, berätta kortfattat om dig själv och kommunicera med någon som talar långsamt och tydligt.

Mål

Målet för nivå A2* är du ska kunna förstå fraser som rör personliga förhållanden och på ett enkelt sätt beskriva dig själv, din familj och ditt arbete.

Kursinnehåll

På kursen får du lära dig:

  • förstå ord och fraser som rör dina personliga förhållanden
  • grammatik
  • beskriva din familj, din utbildningsbakgrund och ditt arbete
  • samtala om vardagliga ämnen och aktiviteter som ligger nära dig själv
  • läsa och skriva enklare texter och meddelanden
  • kultur och samhällsliv där språket talas

Kursupplägg

Undervisningen sker huvudsakligen på franska och fokus ligger på muntlig kommunikation. Du förväntas vara aktiv på lektionerna och har goda möjligheter att påverka kursens innehåll och upplägg. Räkna med några timmars hemarbete mellan kurstillfällena.

Lärare

Din lärare har franska som modersmål eller motsvarande kunskaper. Läraren har i regel en akademisk examen och goda pedagogiska kunskaper.

Kurslitteratur

Kurslitteratur ingår inte i priset för kursen. Information om vilken bok du ska använda och var du kan köpa den följer vanligtvis med kallelsen till kursen.

Kursledare

Fatima Al Kayal

Fatima Al Kayal har en examen i fransk litteratur och humaniora samt en pedagogisk utbildning från sitt hemland. I Sverige har hon kompletterat sina studier genom Utländska Lärares vidareutbildning (ULV) vid Stockholms universitet och är legitimerad fransklärare.

Fatima har en bred erfarenhet från svensk skola, där hon undervisat i förskoleklass, grundskola, och arbetat som studiehandledare och lärarassistent. Hon har även undervisat vuxna i arabiska på ABF. Sedan 2024 leder hon kvällskurser i franska för vuxna på Folkuniversitetet och ser fram emot varje ny kursstart.

Fatima Al Kayal

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Södertälje

info.sodertalje@folkuniversitetet.se

Datum
18 sep. 2025 - 6 nov. 2025
Torsdag
Antal tillfällen
8
Första tillfället
tors 18 sep. 2025 kl 17:30-19:00
  • tors 25 sep. 2025 kl 17:30 - 19:00
  • tors 2 okt. 2025 kl 17:30 - 19:00
  • tors 9 okt. 2025 kl 17:30 - 19:00
  • tors 16 okt. 2025 kl 17:30 - 19:00
  • tors 23 okt. 2025 kl 17:30 - 19:00
  • tors 30 okt. 2025 kl 17:30 - 19:00
  • tors 6 nov. 2025 kl 17:30 - 19:00
Plats
Fruängsgatan 22, 61131 NYKÖPING
Visa på karta
Studietimmar
16
Kurs-ID
128925
Pris
1650 kr