Förkunskaper
Det här är en kurs för dig som har läst engelska A1 i sin helhet och gärna gått en termin på vår A2-kurs, eller på annat sätt fått motsvarande kunskaper i engelska. Osäker på din nivå? Gör vårt webbaserade språktest
Mål
Efter kursen har du en del av kunskaperna i engelska på nivå A2 enligt Europarådets referensram för språk. När du har uppnått nivå A2 kan du förstå och använda ord och fraser som har att göra med vardagliga situationer som att handla, fråga om vägen eller beskriva din familj och dina levnads- och yrkesförhållanden.
Kursinnehåll
På kursen får du lära dig:
- förstå ord och uttryck som rör dina personliga förhållanden
- samtala om vardagliga ämnen och aktiviteter som ligger nära dig själv
- utöka ditt ordförråd och förbättra din grammatik
- läsa och skriva enklare texter och meddelanden
- förbättra ditt uttal
- kultur och samhällsliv där engelska talas
Kursupplägg
Undervisningen sker huvudsakligen på engelska och fokus ligger på muntlig kommunikation. Vi utgår från praktiska situationer och arbetar med par- och gruppövningar, hörförståelse och konversation. Du förväntas vara aktiv på lektionerna och har goda möjligheter att påverka kursens innehåll och upplägg. Räkna med några timmars hemarbete mellan kurstillfällena.
Kurslitteratur
Kurslitteratur ingår inte i priset för kursen. Information om vilken bok du ska använda och var du kan köpa den följer vanligtvis med kallelsen till kursen eller ges vid första kurstillfället. Vi använder kurslitteratur som innehåller övningar i alla språkfärdigheter: läsa, höra, skriva och tala.
Behöver du ett annat upplägg? Hör av dig! Vi tar fram skräddarsydda lösningar för alla typer av undervisning.
Du når oss på:
046-19 77 00
kurser.syd@folkuniversitetet.se
Kursledare
Tessa Jane Howell
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Malmö