Släktforskning grundkurs

Plats Kungsbacka

Vill du börja släktforska och förstå hur du steg för steg bygger din egen familjehistoria? Den här grundkursen ger dig en trygg och praktisk introduktion till släktforskning, där du lär dig att arbeta i arkiv, tolka källor och dokumentera din forskning. Kursen passar dig som vill lära dig grunderna ordentligt

Boka nu

Kursbeskrivning

Välkommen till vår grundkurs i släktforskning, där du lär dig att släktforska på riktigt – från första sökningen i arkiven till att tolka, dokumentera och värdera källor. Kursen ger dig en stabil grund i hur du börjar släktforska, vilka arkiv och databaser som är centrala och hur du metodiskt bygger upp din forskning.

Under kursen arbetar vi praktiskt med digitala arkiv, framför allt kyrkböcker, och du får lära dig hur du steg för steg följer människor bakåt i tiden. Stor vikt läggs vid källgranskning och källhantering: hur man läser originalkällor, tolkar äldre handstilar och bedömer uppgifternas tillförlitlighet.

Mot slutet av kursen introduceras även hur AI kan användas som ett stöd i släktforskningen, till exempel för att strukturera anteckningar, sammanfatta information och formulera forskningsfrågor. Fokus ligger på att AI är ett hjälpmedel – inte en ersättning för källor eller eget forskningsarbete.

Kursinnehåll

  • Introduktion till släktforskning och arbetssätt
  • Genomgång av viktiga arkiv och databaser för släktforskning
  • Praktisk forskning i kyrkböcker och digitala arkiv
  • Läsa och tolka äldre handstilar och historiska källor
  • Källgranskning och källkritik – hur vet vi att uppgifterna stämmer?
  • Struktur och dokumentation: arbeta med antavlor och ansedlar
  • Introduktion till AI som stöd i släktforskning (struktur, analys och sammanfattning)

Kursupplägg

Kursen ges på plats i Kungsbacka och består av fyra träffar som varvar gemensamma genomgångar med eget arbete.

Deltagarna tar med egen dator, och under kursen får du hjälp att komma igång med digitala arkiv, bland annat att skapa konto och navigera i ArkivDigital.

Den mesta släktforskningen sker mellan träffarna genom hemuppgifter. Dessa följs upp gemensamt under kursen, där vi diskuterar metoder, källor och eventuella problem som uppstått.

Förkunskaper

Inga förkunskaper i släktforskning krävs.

Grundläggande datavana är nödvändig, då vi arbetar i digitala arkiv och databaser.

Efter avslutad kurs kommer du att ha

  • Grundläggande förståelse för hur släktforskning bedrivs metodiskt
  • Kunskap om vilka arkiv och databaser som är centrala
  • Färdigheter i att söka, läsa och tolka kyrkböcker och andra källor
  • Förståelse för källkritik och källhantering
  • Förmåga att strukturera och dokumentera din forskning
  • Insikt i hur AI kan användas som stöd i släktforskningen på ett ansvarsfullt sätt

Kursledare

Lilie D har släktforskat sedan tonåren och har över 30 års erfarenhet av släktforskning. Hon har studerat släktforskning (7,5 hp) och paleografi med inriktning på 1700–1850-talets handstilar (15 hp), och har varit kursledare i släktforskning i flera år.

Hon ser släktforskning som ett stort pussel, där varje människas livsöde är en pusselbit som hjälper till att förstå helheten. Med fokus på källor, källkritik och metod lär hon ut släktforskning på riktigt – och visar hur digitala verktyg och AI kan användas som stöd i forskningen, utan att ta över arbetet.

Kursinformation

Plats: Kungsbacka

Antal träffar: 4

Material: Kursavgiften inkluderar ett elevabonnemang på ArkivDigital i 3 månader (värde 495 kr)

Ta med: Egen dator

Kursledare

Lilie Drugge

Alt text saknas

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Kungsbacka

info.kungsbacka@folkuniversitetet.se

Datum
24 feb. 2026 - 17 mars 2026
Tisdag
Antal tillfällen
4
Första tillfället
tis 24 feb. 2026 kl 18:00-20:15
  • tis 3 mars 2026 kl 18:00 - 20:15
  • tis 10 mars 2026 kl 18:00 - 20:15
  • tis 17 mars 2026 kl 18:00 - 20:15
Plats
Nygatan 10C, 43430 KUNGSBACKA
Visa på karta
Studietimmar
12
Kurs-ID
318257
Pris
1750 kr