Impressionisterna

Föreläsningar och samtal Plats Göteborg

Välkommen till en fängslande tredelad kurs om impressionismen, den konstnärliga revolution som förändrade sättet att se på världen. Vi följer målare som Claude Monet, Pierre-Auguste Renoir,

Boka nu

Avsluta arbetsveckan med inspirerande föreläsningar, där du lär dig mer om konsthistorien.

Innehåll

Vi följer målare som Claude Monet, Pierre-Auguste Renoir, Edgar Degas, Camille Pissarro och Berthe Morisot, som alla sökte fånga ljuset, rörelsen och det flyktiga ögonblicket. Genom snabba penseldrag och klara färger bröt de med akademins regler och tog måleriet ut i det fria.

Vi lär känna deras liv i Paris – de nya boulevarderna, kafélivet och de djärva utställningarna som väckte både skandal och beundran. Kursen visar också hur impressionismen banade väg för konstnärer som Mary Cassatt och James McNeill Whistler, som gav rörelsen en internationell dimension. Med bildvisningar och samtal upptäcker vi hur denna konstnärsgrupp förändrade inte bara måleriet, utan själva blicken på världen.

Undervisningsform

Bildvisningar, samtal och föreläsning.

Kursledare

Cecilia Bothorp

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Göteborg

info.gbg@folkuniversitetet.se

Datum
10 apr. 2026 - 24 apr. 2026
Fredag
Antal tillfällen
3
Första tillfället
fre 10 apr. 2026 kl 15:00-16:30
  • fre 17 apr. 2026 kl 15:00 - 16:30
  • fre 24 apr. 2026 kl 15:00 - 16:30
Plats
Norra Allégatan 6, 41301 GÖTEBORG
Visa på karta
Studietimmar
6
Kurs-ID
318609
Pris
675 kr