Kursinnehåll
Kursen ger en översiktlig och fördjupande introduktion till keramisk konsthistoria, med fokus på lera som konstnärligt material och bärare av kulturella, tekniska och estetiska idéer. Under kursen följer vi keramikens utveckling från tidiga bruksföremål och rituella objekt till konstkeramik, modernism och samtida keramiska uttryck.
Vi undersöker hur keramik har använts i olika tider och kulturer samt hur gränsen mellan konsthantverk, design och fri konst har förhandlats. Kursen lyfter olika exempel och uppmärksammar centrala aktörer, verkstäder och rörelser.
Genom bildanalys, föreläsningar och gemensamma samtal diskuterar vi frågor som:
- Hur har keramikens status förändrats genom konsthistorien?
- På vilket sätt speglar keramiska objekt sin tid, plats och funktion?
- Hur arbetar samtida konstnärer med lera som konceptuellt och uttrycksfullt material?
Kursen ger historisk kunskap och verktyg för att se, analysera och förstå keramisk konst i ett konst- och kulturhistoriskt sammanhang.
Målgrupp
Kursen vänder sig till dig som är intresserad av konst, konsthantverk, design och materialhistoria. Inga förkunskaper krävs, kursen passar både nybörjare och dig som redan arbetar med eller studerar keramik och vill sätta ditt eget skapande i ett större historiskt perspektiv.
Kursupplägg
Kursen hålls helt på distans via Zoom och omfattar fyra träffar. Varje tillfälle kombinerar bildvisning, föreläsning och gemensamma diskussioner där vi reflekterar kring epoker, tekniker och konstnärskap inom keramisk konsthistoria.
Du deltar hemifrån med dator, kamera och mikrofon. Inför kursstart skickas all praktisk information, inklusive Zoom-länk och tekniska instruktioner.
Material
Eventuell litteratur ingår inte i kursavgiften. Kursledaren rekommenderar böcker, artiklar och digitala resurser för den som vill fördjupa sig ytterligare mellan träffarna.
Kursledare
Sofia Sundström
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Växjö