Katarina den Stora av Ryssland- Historiens märkligaste kvinnoöde

Plats Senioruniversitetet Borås

Detta är en studiecirkel för dig som är +55 och medlem i Senioruniversitetet Borås (årsavgift 200 kr): https://www.suboras.se/. Obs! Anmälan öppnar 8 januari kl 9.00

Senioruniversitetet Borås

Deltagande i cirkeln förutsätter medlemskap i Senioruniversitetet Borås (årsavgift 200 kr): https://www.suboras.se/.

Obs! Anmälan öppnar 8 januari kl 9.00

Kursledare/Kontaktperson

Broney Skogström, din kursledare, är en kunnig och engagerad guide genom Nobelprisets historia. Hon har stor erfarenhet av att analysera prisets kulturella och historiska kontext. Mailadress : broneyskogstrm@yahoo.se telefon: 0725 292048

Fascineras du av historia och starka personligheter? I den här kursen fördjupar vi oss i Katarina den Storas liv och gärningar. Genom hennes öde får vi en unik inblick i 1700-talets Europa, Ryssland och deras kulturella och intellektuella utveckling. Upptäck också hennes kopplingar till Sverige genom släktskapet med Gustav III och Karl XIII.

Förkunskaper

Inga förkunskaper krävs. Kursen passar alla med ett intresse för historia.

Mål

Målet med den här kursen är att du ska få en helhetsbild av Katarina den Stora, hennes inflytande och hur hon formade sin samtid.

Innehåll

  • Katarinas uppväxt och väg till makten
  • Hennes reformer och politiska betydelse
  • Intellektuella och kulturella strömningar på 1700-talet
  • Kopplingarna till Sverige och dess kungahus

Kursupplägg

Kursen är uppdelad på fyra tillfällen med föreläsningar, diskussioner och möjlighet att ställa frågor.

Kursledare

Broney Skogström

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Borås

info.boras@folkuniversitetet.se

Datum
4 feb. 2026 - 25 feb. 2026
Onsdag
Antal tillfällen
4
Första tillfället
ons 4 feb. 2026 kl 10:00-12:15
  • ons 11 feb. 2026 kl 10:00 - 12:15
  • ons 18 feb. 2026 kl 10:00 - 12:15
  • ons 25 feb. 2026 kl 10:00 - 12:15
Plats
Alingsåsvägen 6, 50435 BORÅS
Visa på karta
Studietimmar
12
Kurs-ID
317770
Pris
300 kr