Upplev Ombergs Konstrunda

Plats Ödeshög

Välkommen till Ombergs konstrunda! Under Kristi himmelsfärdshelgen får du chansen att upptäcka konst och hantverk i vacker natur runt Omberg – möt konstnärerna, njut av inspirerande utställningar och ta in det bästa som bygden har att erbjuda.

Ta del av en unik konsthelg när Ombergs Konstnärer slår upp portarna till sina ateljeèr. Under Kristi himmelsfärdshelgen bjuder konstnärer och konsthantverkare in till sina ateljéer och utställningsplatser, vackert utspridda i den inspirerande naturen kring Omberg. Här kan du upptäcka allt från textil och glas till fotografier, trä, metall och keramik.

Många av utställarna erbjuder unika konstnärliga erbjudanden just denna helg, och flera lokala caféer och gårdsbutiker öppnar för säsongen. Det är en perfekt möjlighet att kombinera konstupplevelser med smakupplevelser och njuta av Ombergsbygden när den är som allra mest levande och grönskande.

Datum: 14 maj-17 maj

Invigningstal på Ödeshögs torg 14 maj kl. 10.00-10.45.

Konstnärerna håller öppet sina ateljeèr 11.00-17.00

Du hittar kartan över alla utställare här: Konst runt Omberg

Ta med vänner och släkt och planera gärna tid att stanna lite längre och njuta av både konst och natur.

Välkomna!

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Motala

info.motala@folkuniversitetet.se

Datum
14 maj 2026 - 14 maj 2026
Torsdag
Antal tillfällen
1
Första tillfället
tors 14 maj 2026 kl 10:00-10:45
Plats
Stora torget 3, 59931 ÖDESHÖG
Visa på karta
Studietimmar
7,3
Kurs-ID
137685
Pris
0 kr