Mål
Målet med kursen är att du ska utveckla ditt konstnärliga seende och upptäcka måleriet samt få inspiration.
Förkunskaper
Du behöver inte ha några förkunskaper.
Kursinnehåll
Kursen vänder sig till dig som är nybörjare, eller vill vidare inom måleriet, nyfikenheten och målarglädjen står i främsta rummet. Kursen utgår från dig.
Under kursens gång får du lära dig bland annat färg/formlära, komposition, perspektiv, teknik och annat som kan inspirera och utveckla dig i ditt måleri.
Kursmaterial
I samband med kursstart kommer information om lämpligt material att ha med sig vid första tillfället.
Kursledare
Hannah Laura Molin
Jag är en före detta grafisk designer som sadlat om för att bli engelska och bildlärare, vilket jag nu studerar till på Linnéuniversitetet.
Jag har studerat konst i Munka Ljungby, Digitalt Skapande i Falun och har varit konstnärligt aktiv i cirka 14 år. Nu ser jag fram emot att dela med mig av min kunskap till deltagare här på Folkuniversitetet!

Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Växjö