Målgrupp
Kursen vänder sig till dig som är nybörjare, eller dig som testat akvarell tidigare och då blir det lite repetition av grunderna..
Mål
Målet är att du efter kursen ska ha fått en bra grund till att måla akvarell och att du ska ha fått lust och inspiration att fortsätta ditt skapande.
Innehåll
På kursen får du genomgång av de olika akvarellteknikerna, papperskvaliteter, pigment m.m. samt färg- och formövningar. Vi kommer att gå ut och måla och skissa i stadsrummet. Hur ser Stockholm ut i juni och hur kan vi inspireras av sommaren staden? Tänk på att ha sköna skor då det kan bli en del promenader. Vi har också tillgång till den fina parken direkt utanför skolan.
Undervisningsform
Vi har gemensamma genomgångar och uppgifter men du får också individuell handledning. Gruppen består av 6-12 deltagare. Kursen går eftermiddagar kl 13-16.
Material
Material ingår ej. Materialgenomgång första tillfället.
Kursledare
Verksamheten drivs av konstnärer med gedigen utbildning inom respektive ämne.
Tips
Material kan du köpa bl a på IB Wahlström (Olofsgatan 10), Kreatima (Kungsgatan 58) och KRO:s butik (Fiskargatan 1, Mosebacke torg)
Kursledare
Bo Pettersson
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Stockholm