Sommarkurs i akvarell i Söderköping

Plats Söderköping

Konstnären Agneta Östlund håller i en tredagars akvarellkurs på biblioteket i Söderköping i juni. Akvarellmåleriet bjuder på spännande möjligheter till att både experimentera och skapa stämningsfulla målningar.

Boka nu

Målgrupp

Passar såväl för nybörjare som de som målat tidigare.

Mål

Kursdeltagaren ska efter avslutad kurs ha fått ökade kunskaper inom akvarellmåleriet och kommit igång med sitt eget bildskapande och fått lust att fortsätta att utveckla sitt måleri.

Kursinnehåll

Med akvarellfärgernas speciella egenskaper finns det mycket att utforska och upptäcka. Akvarell är en målningsteknik där färgpigment av hög kvalité blandas med vatten och läggs på i transparenta skikt.

Vi går steg för steg igenom material, grundläggande tekniker, färglära och komposition samt hur du får fram djup i en bild. Vi testar oss fram på ett avspänt sätt. Individuell handledning.

Material

Innan första kurstillfället får du en kort lista över akvarellfärger och penslar du behöver ha med dig till kursen.

1 ark Arches akvarellpapper ingår i kursavgiften.

Kursledare

Agneta Östlund

Agneta Östlund håller kurser och föredrag inom måleri och grafik samt är medförfattare till boken Kvinnliga grafiker i Östergötland.

Agneta finns representerad vid ett antal jurybedömda grafikutställningar i Europa och USA, och är medlem i Krogen Amerika Grafikcentrum Linköping, Grafik i Väst och KIFiN, Konstnärernas Intresseförening i Norrköping. 

Läs mer om konstnären Agneta Östlund på www.agnetaostlund.se

Alt text saknas

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Norrköping

info.norrkoping@folkuniversitetet.se

Datum
17 juni 2025 - 19 juni 2025
Tisdag, Onsdag, Torsdag
Antal tillfällen
3
Första tillfället
tis 17 juni 2025 kl 13:00-16:00
  • ons 18 juni 2025 kl 13:00 - 16:00
  • tors 19 juni 2025 kl 13:00 - 16:00
Plats
Stinsen, Margaretagatan 19, 61480 SÖDERKÖPING
Visa på karta
Studietimmar
12
Kurs-ID
128213
Pris
1275 kr