Skriva för barn och unga

Plats Stockholm

Vill du skriva för barn eller ungdomar? En högläsningsbok eller kapitelbok?

Förkunskaper

Den här intensivkursen vänder sig till dig som vill komma igång med ditt skrivande och är särskilt intresserad av barn- och ungdomsgenren.

Ur innehållet                      

Är det något särskilt med att skriva barn- och ungdomslitteratur?

Gestaltning. Hur ska man skriva för att personer och miljöer ska kännas levande? Berättarperspektiv. Vem är det som berättar och hur påverkar det valet?

Kan man leka med språket?   

Kursupplägg

Under fem träffar blandas miniföreläsningar med skrivövningar. Skriver gör du på kursen och får med dig en skrivuppgift mellan gångerna. Fokus ligger på att du ska få syn på eget sätt att skriva och din egen personliga röst, och hur den passar in i barn- och unga-segmentet. 

Vi diskuterar hur man hittar rätt ton i sitt språk och vilken åldersgrupp en historia passar för i fråga om läskomplexitet och omfång.

Kursledare

Anna Ehring har varit verksam som författare i över femton år och kommit ut med ett trettiotal barn- och ungdomsböcker. Mest känd är nog Drakhjärta-serien som blivit Augustprisnominerad samt är tilldelad Nils-Holgerssonpriset. Den har också blivit teveserie för SVT barnkanalen. Anna har en bakgrund som skådespelare och naturvetare. Hon är också dramatiker och har skrivit manus för film och radio. I sina kurser fokuserar hon på att ge skrivarverktyg men även på att hitta fram till den unika tonen hos var och en av deltagarna. 

”Du kan ha kommit långt i en text eller precis börjat, det spelar ingen roll. Att skriva för barn och ungdom blir en allt större utmaning men också alltmer angeläget.” Anna Ehring 

 

Kursledare

Anna Ehring

Anna har varit verksam som författare i över femton år och kommit ut med ett trettiotal barn- och ungdomsböcker. Mest känd är nog Drakhjärta-serien som blivit Augustprisnominerad samt är tilldelad Nils-Holgerssonpriset. Den har också blivit teveserie för SVT barnkanalen. Anna har en bakgrund som skådespelare och naturvetare. Hon är också dramatiker och har skrivit manus för film och radio. I sina kurser fokuserar hon på att ge skrivarverktyg men även på att hitta fram till den unika tonen hos var och en av deltagarna.

”Du kan ha kommit långt i en text eller precis börjat, det spelar ingen roll. Att skriva för barn och ungdom blir en allt större utmaning men också alltmer angeläget."
Anna Ehring

Anna undervisar på kurserna Skriva för barn och unga och på olika lovkurser för barn och ungdomar. 

Fotografi på Anna Ehring.

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Stockholm

direkt@folkuniversitetet.se

Datum
23 okt. 2025 - 18 dec. 2025
Torsdag
Antal tillfällen
5
Första tillfället
tors 23 okt. 2025 kl 18:00-21:15
  • tors 6 nov. 2025 kl 18:00 - 21:15
  • tors 20 nov. 2025 kl 18:00 - 21:15
  • tors 4 dec. 2025 kl 18:00 - 21:15
  • tors 18 dec. 2025 kl 18:00 - 21:15
Plats
Kungstensgatan 45, 11359 STOCKHOLM
Visa på karta
Studietimmar
20
Kurs-ID
128532
Pris
5200 kr