Föreläsare Erland Wicklund guidar dig genom det snabbt föränderliga AI-landskapet – med utgångspunkt i mediepedagogik och teknik som praktiskt verktyg, snarare än magi eller hot. Fokus ligger på att förstå vad dagens AI egentligen är, hur språkmodeller (som ChatGPT), bild- och videomodeller fungerar, och vad de faktiskt kan – och inte kan – göra.
Vi går igenom hur stora språkmodeller tränas, varför de ibland verkar smarta men ändå saknar förståelse, och vilka olika typer som finns idag (GPT, Claude, Llama m.fl.). Du får konkreta exempel på användningsområden där AI kan vara ett kraftfullt stöd – från skrivande och kodning till bildhantering och idéutveckling – men också insikt i dess begränsningar, som hallucinationer, brist på kontext och risk för felaktig information.
Ett viktigt avsnitt handlar om AI-psykos: när tekniken möter sårbarhet och ensamhet, och när AI riskerar att tolkas som något mer än ett verktyg.
Avslutningsvis blickar vi framåt: AI som verktyg och infrastruktur snarare än magi, och varför nyfikenhet och kritiskt tänkande är det bästa motmedlet mot både hype och rädsla. Målet är att du ska lämna föreläsningen mindre rädd, mer kunnig och tryggare i hur du använder AI – både idag och imorgon.
Föreläsningen är kostnadsfri men bokning krävs då vi har begränsat antal platser.
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Örebro län