Du varma nya värld - vår hälsa i ett förändrat klimat

Plats Lomma

En föreläsning med forskaren Andreas Vilhelmsson om hur klimatförändringarna påverkar vår hälsa, vad det innebär för hälso- och sjukvården och vad vi kan göra för att förebygga och mildra problemen.

Klimatförändringarna är inte längre ett avlägset hot, utan skadar redan människors hälsa på olika sätt och riskerar att vända de senaste decenniernas framsteg inom global folkhälsa. Människor drabbas av nya sjukdomar och utmaningarna för hälso- och sjukvårdssystemet ökar. De kommande decennierna kommer inte bara att bli varmare, utan också sjukare.

I den här föreläsningen berättar forskaren Andreas Vilhelmsson om hur klimatförändringarna påverkar vår hälsa och vad det innebär för hälso- och sjukvården och vad vi kan göra för att förebygga och mildra problemen.

Medverkande

Andreas Vilhelmsson är docent och forskare vid Lunds universitet och undervisar i klimatmedicin på läkarprogrammet. Han har även skrivit boken Klimatmedicin för Studentlitteratur.

Plats

Lomma bibliotek

Övrig information

Arrangemanget är kostnadsfritt

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Malmö

kundservice.syd@folkuniversitetet.se

Datum
28 sep. 2026 - 28 sep. 2026
Måndag
Antal tillfällen
1
Första tillfället
mån 28 sep. 2026 kl 18:00-19:00
Plats
Hamntorget 1, 23440 LOMMA
Visa på karta
Studietimmar
1
Kurs-ID
418458
Pris
0 kr