Trots att Sverige ofta ses som ett av världens mest jämställda länder ökar misogynin (kvinno-hat) bland framförallt unga svenska män och klyftorna mellan unga kvinnor och män ökar.
I den här föreläsningen beskrivs forskning om misogyni i Sverige och vad som tycks ligga till grund för att vi ser en ökande misogyni bland unga män. Med forskning och aktuella exempel utforskas sambanden mellan maskulinitetsnormer, sociala förändringar och destruktiva beteenden. Föreläsningen är en viktig inblick i ett växande fenomen och passar dig som vill förstå dynamiken bakom dessa rörelser och deras påverkan på samhället.
Om föreläsaren
Emma A. Renström är professor i psykologi vid Fakulteten för lärarutbildning, Högskolan Kristianstad
Datum och tid
Tisdag 17 mars kl. 18.00
Plats
Laholms stadsbibliotek
Övrig information
Föreläsningen är kostnadsfri och ingen anmälan krävs
Denna föreläsning ingår i Bildning på bibblan, ett samarbete mellan Laholms stadsbibliotek och Folkuniversitetet Region syd. Tillsammans sprider vi aktuell forskning för en fördjupad förståelse av vår samtid. Föreläsningarna är kostnadsfria och genomförs med stöd av Folkuniversitetsföreningen.
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Halmstad