Få en introduktion till ämnet och träffa kursledaren!
Prova på-tillfället är gratis men vi behöver din föranmälan då det är begränsat antal platser.
Välkommen!
Vill du anmäla dig till Lisas kurs i vår? Här kan du läsa mer och anmäla dig:
Konflikthantering och inre medvetenhet - Folkuniversitetet
Kursledare
Lisa Lindgren
“Det finns en äng bortom rätt och fel, jag möter dig där!"
Hur kan vi möta konflikter med mer medvetenhet, närvaro och mod?
För att göra det behöver vi börja med att förstå konflikten. Det är precis det som du kommer att få utforska i min kurs.
Kursen är skapad för dig som är nyfiken att utforska konflikter på djupet - ett stort fokus ligger på det som pågår inom dig själv. Vi kommer att arbeta med teori, reflektion, delning och olika övningar som hjälper till att förstå mer av vad som faktiskt händer i en konflikt.
Det här är en kurs för dig som vill förstå konflikter och kanske till och med se dem som en väg till utveckling. Du kommer också att få reflektera över dina egna mönster och erfarenheter, i en trygg och liten grupp. Här får du en chans att stanna upp. Kika inåt. Kika utåt. Få verktyg, men också tid att känna efter.
Jag som kommer att leda denna kurs inom konflikthantering och inre medvetenhet heter Lisa. I grunden är jag beteendevetare med inriktning på sociologi, och har även utbildning inom konflikthantering, Nonviolent Communication (NVC) och är mindfulnessinstruktör.
Tillsammans kommer vi att utforska hur konflikter kan vara en väg till självinsikt, mod och nya förhållningssätt.
Varmt välkommen att utforska tillsammans med mig!
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Göteborg