Innehåll
- Improvisationsövningar
- Scenframställning och gestaltning
- Dramalekar
- Framförande av kortare texter
Kursupplägg
Kursen består av fem tillfällen där vi arbetar praktiskt med övningar och framföranden. Fokus ligger på delaktighet, samspel och att stärka din närvaro på scen.
Förkunskaper
Kursen passar dig som har scenvana eller tidigare har deltagit i våra teaterkurser.
Mål
Målet med den här kursen är att du ska utveckla din trygghet på scenen, fördjupa dina kunskaper inom improvisation och gestaltning samt stärka ditt sceniska uttryck.
Kursledare
Gunilla Rydholm Eriksson är skådespelare med examen från Scenskolan i Göteborg och har arbetat inom teatern sedan 1984. Hon har lång erfarenhet av att leda kreativa grupper och skapa en trygg miljö där deltagare kan växa.
Kursledare
Gunilla Rydholm Eriksson
Hej!
Jag heter Gunilla Rydholm Eriksson, är 67 år och har bott i Borås större delen av mitt liv. Jag gillar att vara ute i naturen och vandra och tycker att Borås har många fina strövområden att besöka. Jag gillar också att själv utöva och att ta del av kulturutbud, t.ex. att läsa både skön- och facklitteratur.
Jag kommer undervisa i drama och i gestaltning. Du kommer få pröva på dramalekar, improvisationsövningar och att framföra en kortare text.
Har arbetat som skådespelare sedan 1984 då jag fick min skådespelarexamen från Scenskolan i Göteborg. Arbetar även som kulturprojektledare och teaterlärare.
Jag hoppas vi ska ha riktigt roligt tillsammans, få många goda skratt och på vägen lära oss mer om oss själva och om att framträda och leka. För teater är ju just det, en seriös, viktig och mycket rolig lek.
Nu drar jag på mig vandringskängorna för sommaren men till hösten, då önskar jag dig varmt välkommen till denna drama-och improvisationskurs.
Hoppas vi ses då!
Gunilla

Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Borås