Sånger i försommartid

Plats Stockholm

Här botaniserar vi i den vackra sångskatten, dedikerad till den ljusa årstiden och sjunger vårens och sommarens vackraste sånger. Kursen genomförs i vårt vackra hus på Folkuniversitetet i Stockholm.

Boka nu

Förkunskaper

Kursen riktar sig både till dig som är nybörjare och till dig som sjungit ett tag. Du behöver inte kunna läsa noter och inga speciella förkunskaper krävs.

Mål

Att våga sjunga, att utveckla din röst och bli trygg i den, att lära dig grundläggande sångteknik. Att utveckla de förmågor man behöver när man sjunger tillsammans med andra.

Kursinnehåll och upplägg

Deltagare som har kommit en bit längre på väg kan få svårare stämmor, sjunga solopartier och så vidare. Innehållet anpassas mycket efter hur gruppen är sammansatt och vilka önskemål som finns bland deltagarna. Prata gärna med din kursledare om det finns speciella önskemål kring olika moment. Kursen har bland annat följande innehåll:

  • att sjunga tillsammans, att hitta en gemensam klang
  • att sjunga i stämmor
  • grundläggande sångteknik
  • vi utforskar våra röster och provar på att använda rösten på olika sätt
  • timing, rytm
  • gehör och intonation
  • textens och uttryckets betydelse.

Tips

Att sjunga inför andra kan vara nervöst i början, men är något vi jobbar med och som också är mycket utvecklande. Du kommer vara i en trygg miljö med andra i samma situation och våra kursledare är bra på att låta alla utvecklas i egen takt.

Fortsättningsmöjligheter

Vi har flera olika sångkurser på fortsättningsnivå och mer avancerad nivåe där du kan arbeta vidare med att utveckla din röst. Vi har även kurser med ett mindre antal deltagare i gruppen, duos/trios och privatlektioner för dig som vill arbeta mer intensivt med din sång. Vill du lära dig att kompa dig själv har vi kurser i både gitarr och piano. Vi har även kurser i musikteori för dig som vill öva upp ditt gehör och lära dig om noter och så vidare. Kurser i låtskriveri, arrangering och musikproduktion där du ges möjlighet att lära dig skriva egna låtar och/eller spela in sång och musik.

Vad våra tidigare deltagare säger om kursen och ledaren

  • ”Kunde tyvärr inte delta på alla lektioner, på grund av arbetet, men kursledare Anna Lumen var verkligen som ”klippt och skuren” för denna jazzkurs.”
  • ”Pedagogisk, jättemusikalisk, inspirerande och trevlig!”
  • ”Fantastiskt bra kurs. Kunnig lärare och trevliga kursdeltagare.”
  • ”Kul och bra kurs! Lite för kort för det som ska hinnas med.”
  • ”Skapar god stämning och sammanhållning i gruppen. Bemöter olika individer på ett fint sätt. Främjar utveckling.”
  • ”Utmärkt lärare och pedagog!”
  • ”Fantastisk”

Kursledare

Anna Lumén

Anna Lumén frilansar som sångerska och är låtskrivare inom pop, jazz, soul och visa. Framför allt är hon en flitigt anlitad sångerska på dop, bröllop och begravningar. Hon har även arbetat med musikprogram i Svenska kyrkan och sjungit i flera band och olika körer.

Anna har utbildat sig till sångpedagog på KMH - Kungliga Musikhögskolan i Stockholm.

Hon har även fördjupat sig inom "Estill voice training" och "komplett sångteknik". Anna har flerårig erfarenhet av undervisning i sång på såväl studieförbund som i privat regi.

Anna Lumen

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Stockholm

direkt@folkuniversitetet.se

Datum
13 maj 2026 - 3 juni 2026
Onsdag
Antal tillfällen
4
Första tillfället
ons 13 maj 2026 kl 19:15-20:45
  • ons 20 maj 2026 kl 19:15 - 20:45
  • ons 27 maj 2026 kl 19:15 - 20:45
  • ons 3 juni 2026 kl 19:15 - 20:45
Plats
Kungstensgatan 45, 11359 STOCKHOLM
Visa på karta
Studietimmar
8
Kurs-ID
134779
Pris
1200 kr