Vem kan gå kursen?
Kursen vänder sig till dig som vill spela gitarr och är nybörjare.
Mål
Att kunna spela låtar med ackord och komp, lära sig grundläggande tekniker samt utveckla sin musikaliska förmåga.
Kursinnehål
Vi arbetar med slagkomp, plockkomp, fingersättningar etcetera. Du kommer att lära dig de vanligaste gitarrackorden samt hur du tar alla ackord på en gitarr. Vi fortsätter med rytmer och du lär dig läsa noter och var tonerna ligger på gitarren. Vi spelar låtar från olika genrer, till exempel pop och rock.
Kursupplägg
Kursen går en gång i veckan under fem veckors tid. Totalt 10 studietimmar. Gruppundervisning, Max 6 deltagare.
Kursmaterial/Litteratur
Kurslitteratur ingår ej i kursavgiften. Vilket material som används på kursen meddelas i kallelsen. Läraren använder sig också av annat material för att göra undervisningen stimulerande och omväxlande. Var god medtag egen gitarr.
Fortsättningsmöjligheter
Alla våra gitarrkurser erbjuder fortsättningsnivåer. Vår ambition är att du ska få samma tid, lärare och lokal på din fortsättningskurs som du hade tidigare. För dig som vill utveckla ditt gitarrspelande mer personligt så finns det individuella kurser där vi kan arbeta mer med de tekniker, stilar och låtar som just du är intresserad av.
Välkommen in i världen av toner.
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Södertälje