Street 25+

Plats Linköping

Det här är kursen för dig som är vuxen och som gillar att dansa och ha kul inom street. Tillsammans med Joline får du prova på olika typer av koreografier, röra på dig och ha kul i studion. Kursen ges av Folkuniversitetet i Linköping.

Boka nu

Innehåll

Här får du lära dig mer inom den breda stilen street. Fokus ligger på street men vi kan hämta inspiration från andra stilar. Vi lär oss dansteknik och testar på olika typer av koreografier utifrån den musik som används och anpassar dansen efter gruppens nivå. Målet är ökad kroppskontroll och en stor dos rörelseglädje!

Förkunskaper

Kursen hålls på öppen nivå och passar både dig som dansat tidigare och dig som är nybörjare. Nivån anpassas efter deltagarna.

Kursupplägg

Kursen har uppehåll v. 44 (skollov).

Alla lärare undervisar i sin individuella stil och influeras av gruppens önskemål. Det sätter en prägel på koreografierna och på vilken musik som används som är unik för varje kurs.

Målgrupp

Kursen riktar sig till vuxna från 25 år och uppåt.

Material

Du tar med vattenflaska och har bekväma kläder som du kan röra dig fritt i. Vi dansar med inomhusskor eller barfota.

Kursledare

Joline Borén

Joline har dansat sedan hon var tre år gammal och har genom åren utvecklat en stark passion för rörelse, uttryck och gemenskap. Hon har dansat på Folkuniversitetet under hela sin dansresa och det var här allting började. Här har hon vuxit som både dansare och person.

Sedan 2020 har Joline arbetat som danslärare och har haft grupper i alla åldrar. Hon har dansat i många olika stilar såsom hiphop, contemporary och jazz, men de senaste åren har commercial street vuxit fram som hennes signaturstil, en stil där hon verkligen hittat hem och där hennes energi och uttryck får ta plats.

”Jag brinner för att skapa en trygg och inspirerande miljö där alla får känna sig välkomna precis som de är. I mina klasser står glädje, självsäkerhet och gemenskap i centrum – oavsett nivå eller tidigare erfarenhet. För mig är dans ett kraftfullt sätt att uttrycka sig på när orden inte räcker till – mitt happy place – och min största drivkraft är att hjälpa andra att hitta den känslan.

För mig handlar dans inte bara om rörelser, utan om modet att våga, att släppa taget och att bjuda lite på sig själv. Jag uppmuntrar alltid mina deltagare att utmana sig själva, kliva ur sin comfort zone och ha roligt längs vägen. I mina klasser är det helt okej att vara både sårbar och stark – så länge du är dig själv.”

Alt text saknas

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Linköping

info.linkoping@folkuniversitetet.se

Datum
7 sep. 2025 - 16 nov. 2025
Söndag
Antal tillfällen
10
Första tillfället
sön 7 sep. 2025 kl 11:00-12:15
  • sön 14 sep. 2025 kl 11:00 - 12:15
  • sön 21 sep. 2025 kl 11:00 - 12:15
  • sön 28 sep. 2025 kl 11:00 - 12:15
  • sön 5 okt. 2025 kl 11:00 - 12:15
  • sön 12 okt. 2025 kl 11:00 - 12:15
  • sön 19 okt. 2025 kl 11:00 - 12:15
  • sön 26 okt. 2025 kl 11:00 - 12:15
  • sön 9 nov. 2025 kl 11:00 - 12:15
  • sön 16 nov. 2025 kl 11:00 - 12:15
Plats
Sankt Larsgatan 44, 58224 LINKÖPING
Visa på karta
Studietimmar
11
Kurs-ID
126578
Pris
1125 kr