Innehåll
I den moderna dansen utforskar vi kroppens rörelser och uttrycksmöjligheter. Vi arbetar med flöde, pendelrörelser, fall, gravitation och golvet. Du lär dig kombinationer, bygger upp styrka och utvecklar din teknik.
Den moderna dansens utveckling började tidigt på 1900-talet och innehåller en stor mängd olika stilar som idag ofta blandas och förändras i en ständigt pågående utveckling.
Kursupplägg
Vi träffas 10 tillfällen och gör uppehåll för skollov vecka 8 och 15.
Under kursen kommer vi att jobba med olika roliga teknikövningar, isolationer, flöden och koreografier. Alla lärare undervisar i sin individuella stil och influeras av gruppens önskemål. Det sätter en prägel på upplägget och på vilken musik som används som är unik för varje kurs.
Målgrupp
Kursen riktar sig till vuxna och unga från 16 år.
Förkunskaper
Kursen hålls på fortsättningsnivå. Du bör ha grundläggande kunskaper inom dansstilen sen tidigare.
Material
Du tar med vattenflaska och har bekväma kläder som du kan röra dig fritt i. Vi dansar med inomhusskor eller barfota.
Kursledare
Annika Samuelsson Dalin
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Linköping