BA Danshälsa Performance!

Plats Stockholm

Är du intresserad av att utforska dansens konstnärliga sida med fokus på scenuppträdande? Välkommen till en unik kurs där vi arbetar med rörelse, uttryck och gemenskap. Här får du stärka både kropp och själ samtidigt som vi tillsammans skapar och förbereder oss för scenen. Kursen hålls i Kräftriket.

Förkunskaper

Den här kursen är för dig som redan dansar i någon av våra grupper på Balettakademien, till exempel Neurodans, Danshälsa 65+ eller Dans för Parkinson.

Mål

Målet med den här kursen är att utveckla din konstnärliga uttrycksförmåga, stärka din dansglädje och gemenskap samt förbereda dig för scenuppträdande.

Innehåll

  • Utforskande av rörelser och deras betydelser.
  • Fokus på konstnärligt skapande och kreativitet.
  • Övningar för att stärka samarbete och gemenskap.
  • Improvisation och koreografi med scenuppträdande i sikte.
  • Förberedelser för att skapa en helhet i dans och uttryck.
  • Repetitionsarbete

Kursupplägg

Kursen leds av Åsa N Åström, som har gedigen erfarenhet och kunskap inom både dans och scenuppträdande inom Danshälsa. Vi arbetar i en trygg och inspirerande miljö där alla deltar utifrån sina förutsättningar.

Bra att veta

  • Kursen hålls i Balettakademiens nya lokaler i Kräftriket.
  • Ha på dig bekväma kläder att röra dig i. Vi dansar i strumpor, barfota eller i mjuka skor.
  • Ingång 5B, om du har rullator eller rullstol.
  • Anmälan sker direkt till: asa.n.astrom@folkuniversitetet.se

Om platsen

Från och med hösten 2025 har Balettakademien utökat sin verksamhet till Kräftriket, en historisk och naturskön plats vid Brunnsviken. Här skapar vi tillsammans ett levande kulturhus för alla dansälskare.

Välkommen till en kurs fylld av rörelseglädje och kreativitet!

Adress: Kräftriket 5, busshållplats Albano (7min från Odenplan).

OBS! Anmälan sker direkt till: asa.n.astrom@folkuniversitetet.se

Kursledare

Åsa N Åström

Verksamhetsutvecklare Danshälsa

Åsa N. Åström är dansare, koreograf och utvecklare av Danshälsa på Balettakademien i Stockholm. Hon är utövande danspedagog i Danshälsa med klasser i bland annat Dans för Parkinson, Neurodans och Dans genom Klimakteriet.

Hon är i grunden professionell dansare, både internationellt och nationellt, i danskompanier och som frilans samt som koreograf. På Balettakademien utbildar hon nya pedagoger i Dance for PD, och är certified Dance for PD® teacher. Åsa är även verksam i kommittén Dance for Health IADMS, International Association for Dance, Medicine and Sience. Hon är en av grundarna av nätverket Dans för Parkinson Sverige och aktiv i flertalet projekt inom området Danshälsa/Dance for Health.

Åsa N. Åström, utvecklare av BA Danshälsa på Balettakademien

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Stockholm

direkt@folkuniversitetet.se

Datum
4 feb. 2026 - 29 apr. 2026
Onsdag
Antal tillfällen
7
Första tillfället
ons 4 feb. 2026 kl 13:30-15:00
  • ons 18 feb. 2026 kl 13:30 - 15:00
  • ons 4 mars 2026 kl 13:30 - 15:00
  • ons 18 mars 2026 kl 13:30 - 15:00
  • ons 1 apr. 2026 kl 13:30 - 15:00
  • ons 15 apr. 2026 kl 13:30 - 15:00
  • ons 29 apr. 2026 kl 13:30 - 15:00
Plats
Kräftriket 5, 10405 STOCKHOLM
Visa på karta
Studietimmar
14
Kurs-ID
133936
Fåtal platser kvar
Pris
950 kr