Första tillfället; Torsdag 6 mars är en Öppen Klass, då du kan Prova på kostnadsfritt!
Vad är Dans för Parkinson?
Dans för Parkinson är en metod och ett redskap för att träna och dansa med personer som har Parkinsons sjukdom. Metoden är utvecklad i USA av Mark Morris dancegroup, och i metoden är det professionella dansare, koreografer, danspedagoger som undervisar. Balettakademien stödjer nätverket Dans för Parkinson, och håller dansklasser av utbildade Dance for PD pedagoger.
Forskning visar att dans har mycket positiva effekter för personer Parkinsons sjukdom, och andra neurologiska diagnoser som tex stroke och MS. Dansen utvecklar hjärnan och kroppens motorik, bygger självförtroende och livsglädje.
Läs mer om Dans för Parkinson:
https://www.youtube.com/watch?v=bihX3Uyv4vg
https://danceforparkinsons.org
Dansen utvecklar hjärnan och kroppens motorik, bygger självförtroende och livsglädje. Kanske har du haft en stroke, en annan neurologisk diagnos, eller annat som kräver lite anpassning i dansen. Här finns möjlighet att mötas i ett lugnt tempo med all den glädje, rytm, smidighet och utmaning som dansen ger! Vi arbetar mycket med fantasi, kreativitet, eget uttryck och glädje. Du ska känna dig välkommen i dansens värld och vi tränar balans, rytm, dynamik, koordination.
Våra ledare är utbildade i metoden Dans för Parkinson: https://danceforparkinsons.org
Förkunskaper: Inga förkunskaper krävs. Alla är välkomna! Kursen riktar sig till dig som är 60 år och uppåt.
Följ oss gärna på våra sociala kanaler: TikTok och Instagram.
Om BA Ytterstan
BA Ytterstan är en spännande och nyskapande satsning som initierades 2024 av Balettakademien och Stockholms Stad. Vårt mål är att sprida dans och kreativitet, samt göra vår verksamhet mer tillgänglig i olika förorter och områden.
Genom BA Ytterstan strävar vi efter att engagera och inspirera människor i alla åldrar. I nuläget satsar vi särskilt mycket på aktiviteter för barn och seniorer. Vår vision är att skapa ett levande och inkluderande community, där alla kan upptäcka glädjen i dans och kreativitet och att tillhöra ett sammanhang.
BA Ytterstan är en ständigt utvecklande del av Balettakademien, och vi ser fram emot att fortsätta erbjuda kvalitativa dansupplevelser och kreativa mötesplatser för alla våra deltagare.
Vill du att vi ska finnas hos dig? Vi tar tacksamt emot idéer och förslag på kommande projekt.
Maila: ba.sthlm@folkuniversitetet.se
Följ oss gärna på våra sociala kanaler: TikTok och Instagram.
Kursledare
Sun Hydén Biney
Sun Hydén Biney är utbildad danspedagog vid Danshögskolan och Stockholms Musikpedagogiska Institut. Sedan 2023 undervisar hon i Dans för Parkinson.
Sun är också utbildad inom västafrikansk dans i både Sverige och Västafrika. Hon har undervisat i barndans, skapande dans och västafrikansk dans på olika dansskolor i Stockholm i mer än 25 år. 2023 utbildade hon sig, av Åsa N Åström på Balettakademien, till danspedagog i metoden Dans för Parkinson enligt Mark Morrisons metod.
"Dansglädje, gemenskap, rytm och musikalitet är i fokus!"

Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Stockholm