Digital Sommarkurs - Dans för Parkinson/Neurodans

Plats Stockholm

Varmt välkomna till en digital sommarkurs i Dans för Parkinson/Neurodans!

Boka nu

Under åtta onsdagar håller vi en dansklass digitalt klockan 10.00-11.00 i Dans för Parkinson/Neurodans! Dansklasserna hålls av våra kompetenta pedagoger, utbildande inom metoden Dans för Parkinson. 

Alla kan vara med - inga förkunskaper krävs och du deltar helt efter dina egna förutsättningar. Många övningar genomförs sittande på stol och du kan alltid välja att utföra hela passet sittandes. 

Kursen hålls under fyra veckor i juni (vecka 23-26) samt fyra veckor i slutet av juli/augusti (vecka 30-33).

Dansklass digitalt:
Denna kurs går digitalt, på distans. Det betyder att du sitter hemma vid din dator/ipad och följer oss danspedagoger i rörelserna. Detta sker på den digitala plattformen Zoom, där man har sin kamera påslagen och ser danspedagogen, och möter andra deltagare. Du sitter på en stol och värmer upp kroppen med dans i några övningar. Sedan står du vid din stol och håller i ryggstödet där vi dansar balett och andra balansövande danser, alla övningar går att göra sittande och du dansar utifrån din dagsform. Vi övar även koreografi och förflyttning bredvid din stol, med mycket takt och glädje. Vi avslutar sittande med nedvarvning. I dansen får man röra sig hur man vill, vi skapar en tillåtande stämning, med glädje till rörelse. Vi använder härlig musik och uttrycker oss med dans, och träffar nya vänner!

Länkar skickas till varje anmäld deltagare innan uppstart. Du behöver ha kameran påslagen så att vi kan få kontakt och ge en så bra klass som möjligt. Ha en stabil stol utan armstöd och utrymme runt dig. 30 minuter innan klass öppnar vi mötet för att du i god tid kan testa tekniken och möta andra i gruppen.

Vad är Dans för Parkinson?
Dans för Parkinson är en metod och ett redskap för att träna och dansa med personer som har Parkinsons sjukdom. Metoden är utvecklad i USA av Mark Morrish dancegroup, och i metoden är det professionella dansare, koreografer, danspedagoger som undervisar. Balettakademien stödjer nätverket Dans för Parkinson, och håller dansklasser av utbildade Dance for PD pedagoger.
Forskning visar att dans har mycket positiva effekter för personer Parkinsons sjukdom, och andra neurologiska diagnoser som tex stroke och MS. Dansen utvecklar hjärnan och kroppens motorik, bygger självförtroende och livsglädje.

Läs mer om Dans för Parkinson:
https://www.youtube.com/watch?v=M2XqI-0AXWs
https://danceforparkinsons.org

Denna kurs har subventionerad kursavgift under 2023, med stöd av Region Stockholm.

Kursledare

Ulrika Liljedahl

Ulrika Liljedahl är utbildad danspedagog och arbetar som scenkonstpedagog på Regionteater Väst i Borås. 

Ulrika är utbildad i Dans för Parkinson, 2017, och har sedan 2018 undervisat i metoden i Borås och Göteborg.

Ulrika Liljedahl är kursledare på Folkuniversitetet i Göteborg.

Åsa Åström

Laura Inkeri Lohi

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Stockholm

direkt@folkuniversitetet.se

Kursperiod
7 jun 2023 - 16 aug 2023
Onsdag
Antal tillfällen
8
Första tillfället
ons 7 jun 2023 kl 10:00-11:00
  • ons 14 jun 2023 kl 10:00 - 11:00
  • ons 21 jun 2023 kl 10:00 - 11:00
  • ons 28 jun 2023 kl 10:00 - 11:00
  • ons 26 jul 2023 kl 10:00 - 11:00
  • ons 2 aug 2023 kl 10:00 - 11:00
  • ons 9 aug 2023 kl 10:00 - 11:00
  • ons 16 aug 2023 kl 10:00 - 11:00
Studietimmar
6
Kurs-ID
105656
Fåtal platser kvar
Pris
500 kr