I den här workshoppen kommer vi att gå igenom hur man kan skapa olika typer av enkla flash-kort (i systemet goconqr) för att använda i sin undervisning.
Att använda flashkort i undervisning passar utmärkt för både online- och klassrumsundervisning. Vidare är flashkort ett sätt för oss lärare/ledare att variera undervisningen och deltagare brukar uppskatta dem oerhört mycket – både att använda dem under lektionerna och för att träna hemma.
Denna workshop riktar sig till dig som är van att undervisa i språk – online eller i klassrummet - och är bekväm med Zoom så att du kan ha Zoom öppet samtidigt som du i ett annat fönster har ditt konto på goconqr öppet.
Innan vi börjar workshoppen behöver du skapa ett konto (gratis) på webbsidan https://www.goconqr.com/
Observera vid anmälan
Du behöver vara anställd via Folkuniversitetet Södertälje för att ta del av denna workshop.
Du måste ange din folkuniversitets e-postadress när du anmäler dig (xxx.xxxx@folkuniversitetet.se). Är du så nyanställd att du inte hunnit få en sådan ännu kan du använda din privata e-postadress. Ange dig själv som betalare, kursavgiften är 0 kr.
Du får ersättning med administrativt arvode för 1 timme.
Kursledare
Helén Sjöberg
Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Södertälje