”En bred utbildning med många möjliga arbetsplatser”

Efter praktiska övningar, engagerande grupparbeten och lärorika studiebesök ser Jenny Malmberg tillbaka på utbildningen till socialpedagog med både stolthet och tacksamhet.

Kvinna som sitter vid ett bord

En utbildning för dig som vill arbeta med människor

Utbildningen till socialpedagog på Folkuniversitetet beskrivs av Jenny Malmberg som både lärofylld och innehållsrik. För den som vill arbeta med människor och utvecklas såväl yrkesmässigt som personligt, tycker Jenny att utbildningen ett självklart val.

– Det har varit många praktiska uppgifter och studiebesök, vilket har gjort att vi fått en tydlig koppling till hur yrket ser ut i verkligheten, säger Jenny. 

Utveckling på flera plan

En av de största överraskningarna med utbildningen har varit hur mycket man utvecklas på det personliga planet och Jenny hade inte förväntat sig att förändras så mycket som människa.

– Vi har fått lära oss om olika teorier och fått en ökad förståelse för varför människor agerar på vissa sätt i olika situationer, säger Jenny.

Gemenskap och lärande i fokus

Det är dock något särskilt som sticker ut när Jenny ser tillbaka på sin utbildning.

– Det roligaste har absolut varit grupparbetena – att få samarbeta och lära sig tillsammans med klasskompisarna och den starka gemenskapen har varit en viktig del av utbildningsupplevelsen, säger Jenny.

Praktik med verkliga möten

Arbetsplatsförlagt lärande, LIA, har varit en höjdpunkt. jenny tycker att det bästa med LIA är att få träffa människor och testa sina nya kunskaper i praktiken.

– Det ger en chans att observera och se på situationer med nya ögon, säger Jenny.

En bred och varierad framtid

Jennys intryck av yrkesverksamma socialpedagoger är positivt och tycker att utbildningen ger en stabil grund att stå på, oavsett om du vill arbeta inom skola, behandling eller andra sociala verksamheter.

– Det verkar vara ett väldigt brett yrke med många möjliga arbetsplatser och varierande arbetsuppgifter, säger Jenny. 

För dig som vill göra skillnad

Avslutningsvis vill deltagaren skicka med några ord till dig som funderar på att söka utbildningen.

– Om du gillar att arbeta med människor, kanske har erfarenhet från vård och omsorg men vill testa något nytt, så är det här en perfekt utbildning. Den är till stor nytta både i arbetslivet och i alla sorters situationer i vardagen, säger Jenny.