Att bryta normer genom fotografi – intervju med Emma Erséus

Senast ändrad

Emma Erséus går sista året på estetiska programmet. I sitt gymnasiearbete utforskar hon porträttfotografi med ett tydligt syfte: att stärka kvinnor och utmana samhällets normer. Här berättar hon om sin resa från idé till vernissage – och delar sina bästa tips till framtida elever.

Emma Erséus
– Jag valde att arbeta med människor eftersom det ger så många möjligheter att utforska känslor, uttryck och identitet. Samtidigt ville jag bryta normer kring kvinnor och lyfta fram styrka och autenticitet i mina bilder, berättar Emma Erséus.
 
Arbetet tog form genom en strukturerad process där hon först samlade sina idéer i en moodboard för att skapa en tydlig bild av vilken känsla hon ville förmedla. Därefter följde fotograferingar i studio, parallellt med bildredigering, loggboksskrivande och research.
 
– I början var det en utmaning att landa i ett tema, men också att hitta en variation i val av modeller. Jag ville att personerna skulle skilja sig åt, både i uttryck och bakgrund.
 
Fotografier av Emma Erséus.
Foto: Emma Erséus
 
Resultatet blev en serie svartvita fotografier – ett medvetet val för att förstärka känslan i bilderna.
 
– Svartvitt ger en mer direkt och “äkta” känsla. Det förstärker uttrycket på ett sätt som jag verkligen gillar.
 
När det var dags att ställa ut verken, både på skolan och på Lava i Kulturhuset Stadsteatern, blev upplevelsen stark.
 
– Det var en mäktig atmosfär, särskilt att se allas verk tillsammans. Att dessutom få ställa ut på Lava kändes nästan surrealistiskt.
 
Responsen från besökarna har varit överväldigande positiv.
 
– Jag har fått så mycket fin feedback. Det har verkligen fått mig att inse hur mycket arbete jag lagt ner – och att jag ska vara stolt över det.
 
Fotografier av Emma Erséus.
Foto: Emma Erséus
Gymnasiearbetet har också gett nya perspektiv på fotografi och framtiden.
 
– Jag har fått en större förståelse för hela processen, från idé till utställning. Och jag har verkligen upptäckt hur roligt det är med vernissage – något jag gärna vill göra igen i framtiden.
 
Som inspiration lyfter eleven särskilt fotografen David Bailey, känd för sina ikoniska svartvita bilder och sitt sätt att fånga rörelse.
 
Och till framtida elever på estetiska programmet har Emma ett tydligt råd:
 
– Våga testa, ta ut svängarna och kör på din egen grej. Du kommer att utvecklas mer än du tror på tre år.