Svenska B1 del 1:a (en gång i veckan)

Plats Göteborg

Vill du bli säkrare på att prata och förstå svenska? Läs svenska med våra professionella lärare på Folkuniversitetet Göteborg. På våra kurser håller vi högt tempo med fokus på muntlig kommunikation.

Boka nu

Kursen går en gång i veckan under 10 veckor.

Förkunskaper

Det här är en kurs för dig som har läst svenska A2 i sin helhet eller på annat sätt fått motsvarande svenskkunskaper. Du kan redan förstå fraser som rör personliga förhållanden, föra korta samtal och på ett enkelt sätt beskriva dig själv, din familj och ditt arbete.

Gör ett nivåtest online innan du bokar dig.

Mål

Efter kursen har du en del av kunskaperna i svenska på nivå B1 enligt Europarådets referensram för språk.

Kursinnehåll

I den här kursen lär du dig att bli säkrare i vardagliga situationer och föra mer komplexa samtal. Du lär dig att förklara dina åsikter och berätta om dina drömmar och förhoppningar.På kursen får du lära dig:

  • förstå tydligt standardspråk
  • samtala om familj och arbete
  • berätta om drömmar, förhoppningar och mål
  • ge skäl och förklaringar till dina åsikter

Kursupplägg

Undervisningen sker huvudsakligen på svenska och fokus ligger på muntlig kommunikation. Vi utgår från praktiska situationer och arbetar med par- och gruppövningar, hörförståelse och konversation. Du utvecklar din språkfärdighet genom att läsa olika slags texter, till exempel tidningstexter och lättlästa romaner, och arbeta med presentationer. Du förväntas vara aktiv på lektionerna och har goda möjligheter att påverka kursens innehåll och upplägg. Räkna med några timmars hemarbete mellan kurstillfällena.

Lärare

Din lärare har i regel en akademisk examen och goda pedagogiska kunskaper som ligger till grund för en omväxlande och stimulerande undervisning.

Kurslitteratur

Rivstart B1+B2 (Paula Levy Scherrer, Karl Lindemalm, senaste upplagan (rosa och grön framsida). Köp både text- och övningsbok.

Kurslitteratur ingår inte i priset för kursen. Eventuellt kompletterande material delas ut av din lärare.

I denna kurs gör vi normalt kapitel 1-4 i boken, men det kan variera lite beroende på gruppens behov.

Fortsättning

Vill du gå en fortsättningskurs direkt efter den här kursen, då väljer du "B1 del 1:b nästa gång du bokar. Hela B1-nivån omfattar fyra delar om du läser på eftermiddag eller kvällstid (B1 del 1:a, B1 del 1.B, B1 del 2:a och B1 del 2:b)

Kursledare

Zsuzsanna Larsson Gilice

Zsuzsanna Larsson Gilice är verksam som konstnär och har en Masterexamen i Fri Konst från Konsthögskolan Valand (HDK-Valand) i Göteborg och förberedande konststudier inom grafik. Sedan tidigare har hon en utbildning inom kommunikationsvetenskap och har läst kurser inom kreativt skrivande. Hon har mångårig erfarenhet från arbete inom konstområdet och har bland annat varit gästlärare på konstskolor, genomfört offentliga uppdrag för Statens konstråd och projektlett konstnärsdrivna projekt inom land art och medskapandeprocesser. Intresset för konst, kultur och det svenska språket väcktes tidigt. Zsuzsannas egen konstnärliga praktik är fokuserad på samtidskonst, experimentell teckning, installationskonst, objekt, collage och textbaserade verk.
 
- Som kursledare i svenska vill jag entusiasmera deltagarna att prova på eget bildskapande och visa glimtar från konst- och kulturområdet. Det sägs att ”en bild säger mer än tusen ord”. Men visst kan ”mer än tusen ord” skapa mening och inre bilder!
 
Hos Folkuniversitetet håller Zsuzsanna bland annat i Fri ateljé med Zsuzsanna Gilice och Tala svenska & Bildskapande.
Zsuzsanna Larsson Gilice

Annelie Axelsson

Mitt namn är Annelie och jag är kursledare i svenska som främmande språk här på Folkuniversitetet. Jag har bott i Frankrike i många år. Där har jag gått igenom det som många av er gör som lär er svenska, med allt som har med språk, kulturskillnader och olika sätt att leva att göra. Jag har undervisat både ungdomar och vuxna en stor del av mitt arbetsliv och hoppas kunna förmedla glädjen i att lära sig svenska och att kunna använda den.

Annelie Axelsson

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Göteborg

info.gbg@folkuniversitetet.se

Datum
10 sep. 2026 - 12 nov. 2026
Torsdag
Antal tillfällen
10
Första tillfället
tors 10 sep. 2026 kl 18:00-20:15
  • tors 17 sep. 2026 kl 18:00 - 20:15
  • tors 24 sep. 2026 kl 18:00 - 20:15
  • tors 1 okt. 2026 kl 18:00 - 20:15
  • tors 8 okt. 2026 kl 18:00 - 20:15
  • tors 15 okt. 2026 kl 18:00 - 20:15
  • tors 22 okt. 2026 kl 18:00 - 20:15
  • tors 29 okt. 2026 kl 18:00 - 20:15
  • tors 5 nov. 2026 kl 18:00 - 20:15
  • tors 12 nov. 2026 kl 18:00 - 20:15
Plats
Norra Allégatan 6, 41301 GÖTEBORG
Visa på karta
Studietimmar
30
Kurs-ID
320145
Fåtal platser kvar
Pris
3550 kr