Workshop i keramik - skapa en egen tekanna

Plats Kungsbacka

Vill du designa och skapa en unik tekanna med dina egna händer? På denna keramikkurs lär du dig att kavla eller ringla keramik och skapa din egen tekanna under två eftermiddagar. Vid ett separat tillfälle veckan efter glaseras föremålet för att färdigställas.

Boka nu

Innehåll

  • Grunderna i att kavla och ringla keramik
  • Skapandeprocessen för att forma och montera en tekanna
  • Glasering och dekorering
  • Tips och stöd från kursledaren genom alla steg

Kursupplägg

Under de två första träffarna får du lära dig och arbeta praktiskt med att kavla eller ringla fram din tekanna. En vecka senare möts vi för att glasera och dekorera dina föremål. Undervisningen fokuserar på praktiska moment med personlig vägledning.

Förkunskaper

Inga förkunskaper krävs. Den här kursen passar både nybörjare och dig som har viss erfarenhet av keramik.

Mål

Målet med den här kursen är att du ska lära dig teknikerna kavling och ringling för att skapa en tekanna och färdigställa den med glasering. Du går hem med ett personligt föremål att använda eller ge bort.

Studiematerial

Lera ingår inte i kursavgiften utan tillkommer med 85 kr per kilo. I detta pris ingår även bränning och glasyr.

All nödvändig utrustning finns att låna under kursen.

Kursledare

Ewelina Söderberg Broberg

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Kungsbacka

info.kungsbacka@folkuniversitetet.se

Datum
24 juni 2026 - 3 juli 2026
Onsdag, Torsdag, Fredag
Antal tillfällen
3
Första tillfället
ons 24 juni 2026 kl 16:30-20:00
  • tors 25 juni 2026 kl 16:30 - 20:00
  • fre 3 juli 2026 kl 18:00 - 19:30
Plats
Nygatan 10C, 43430 KUNGSBACKA
Visa på karta
Studietimmar
11
Kurs-ID
320035
Pris
1350 kr