Bokcirkel på lätt svenska -prata svenska på plats/online (nivå B1-B2)

Plats Lund

Denna kurs är för dig som vill utveckla din svenska genom att läsa en skönlitterär bok. Kursen är för dig som studerat en del svenska och vill fortsätta att utveckla ditt språk. Du kan välja om du deltar på plats i Lund eller online.

Boka nu

Om kursen: 

Denna kurs är för dig som vill utveckla din svenska genom att läsa en skönlitterär bok. 

Vi läser en gemensam bok på lättare svenska. Vi pratar och diskuterar mycket – bokens handling, tema, ord (betydelse, ordval, nyanser, språkstil), lite grammatik utifrån texten (t ex ordklasser, verbformer, ordföljd) och uttal.

Vid varje träff diskuterar vi också det vi har läst med hjälp av specifika frågor till texten och gemensam läsning. Vi brukar också lyssna på lite uppläsning av boken.

Målet är att du ska utveckla din svenska både vad gäller läsa, prata, lyssna och till viss del även skriva. Detta genom ett praktiskt användande av ett utökat ordförråd och mycket diskussion.

Till varje kurstillfälle förväntas du har läst ett visst antal sidor. Detta så att alla deltagare är förbereda och får ut så mycket som möjligt av varje kurstillfälle samt av kursen i sin helhet.

Du som väljer att vara med online behöver bra uppkoppling, head-set och att du sitter på en lugn plats. 

Tid: 

-  onsdagar kl. 17:30-19:30

-  9 kurstillfällen

Nivå: 

-  Kursen är för dig som avslutat B1-kurs och/eller påbörjat B2-kurs eller motsvarande (B1/B2-nivå enligt Europarådets referensram)

Är du osäker på din nivå? Gör vår webbaserade språktest.

Kurslitteratur:

-  en skönlitterär bok på lätt svenska (boken presenteras vid kursstart) 

När kommer kursen starta?

Du får detaljerad information ungefär en vecka före kursstart. 

Vi startar kursen när vi har minst sex anmälda. 

Kursledare

Samira Izzat

Samira Izzat är lärare i svenska och svenska som andraspråk. Hon har lång erfarenhet av att undervisa kursdeltagare och elever från olika kulturer med olika skol- och yrkesbakgrund.

Hon brinner för text och ord, att deltagare ska förstå och utvecklas. Hennes undervisning präglas av engagemang, diskussion och delaktighet.

Samira har studerat svenska vid Göteborgs universitet, lärarutbildning vid Malmö högskola samt Författarskolan vid Lunds universitet.

Samira Izzat

Har du frågor?

Kontakta Folkuniversitetet i Lund

kundservice.syd@folkuniversitetet.se

Datum
27 aug. 2025 - 22 okt. 2025
Onsdag
Antal tillfällen
9
Första tillfället
ons 27 aug. 2025 kl 17:30-19:30
  • ons 3 sep. 2025 kl 17:30 - 19:30
  • ons 10 sep. 2025 kl 17:30 - 19:30
  • ons 17 sep. 2025 kl 17:30 - 19:30
  • ons 24 sep. 2025 kl 17:30 - 19:30
  • ons 1 okt. 2025 kl 17:30 - 19:30
  • ons 8 okt. 2025 kl 17:30 - 19:30
  • ons 15 okt. 2025 kl 17:30 - 19:30
  • ons 22 okt. 2025 kl 17:30 - 19:30
Plats
Skomakaregatan 8, 22350 LUND
Visa på karta
Studietimmar
24
Kurs-ID
413832
Pris
2395 kr