Kursbeskrivning
Denna kurs är ett tillfälle att testa att arbeta med Tiffanyglas teknik. Denna fascinerande konstform banade väg för en helt ny estetik inom glaskonst och design. Tiffanyglas, uppkallat efter den berömda amerikanska konstnären Louis Comfort Tiffany, är känt för sina rika färger, subtila nyanser och karakteristiska kopparfolieteknik och blyinfattningsteknik. Under kursens gång kommer deltagarna att lära sig grunderna i kopparfolietekniken.
Detta är den perfekta kursen för dig som vill testa på konstglas, Tiffany teknik, eller för dig som har tidigare erfarenhet. Under kursen får du tillfälle att tillverka ett enkelt glasföremål. OBS! Det finns även en fortsättningskurs 30 november.
Målgrupp
Kursen är lämplig både för dig som nybörjare och dig med tidigare erfarenhet.
OBS! Kursen är inte lämplig för barn eller gravida.
Material
Materialet finns tillgängligt i ateljén (dock inte till att göra lampor). Materialkostnaden är inte inkluderad i kursavgiften och faktureras efter kursens slut.
Fortsättningskurs
För dig som vill utveckla dig ännu mer finns det ytterligare en fortsättningskurs på lördagen 22 mars som gör det möjligt att fortsätta på ett mera tidskrävande projekt (se anmälan till Glaskonst – Tiffanyglas fortsättning).
Kursledare
Julie Karlsson
Color feeds my soul... Jag älskar att leka med färg för att se vad som kommer till livet och fånga en stämning eller ett intryck, eller lite inspiration från Guds fantastiska skapelse.
Jag flyttade till Sverige efter att ha vuxit upp i Seattle, Washington, USA, där jag sedan mötte mitt livs kärlek! När våra döttrar växte upp åtnjöt jag den kreativa sidan som mamma och genom att måla. Detta växte till fler och fler konstutställningar, undervisning i målningskurser, akvarellbloggar, målningsresor med mina studenter runt Sverige, Danmark, Frankrike och USA samt flertalet möten med konstnärer och konstälskare runt om i världen.
Tre år i Sydafrika gav mig ny erfarenhet för att se och lära mig mer, upptäcka nya tekniker och en nyfikenhet för att "måla utanför linjerna". Folkuniversitetet i Jönköping har gett mig ett forum för att dela denna kärlek att skapa med andra.
Det är en sån glädje att kunna dela min kärlek att måla med andra och förhoppningsvis sprida lite uppmuntran längs vägen!

Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Jönköping