Kursupplägg
Kursen börjar med teknikövningar och stegkombinationer som bygger grunden för koreografierna. Koreografierna varierar i stil och genrer, beroende på lärarens personliga influenser och inspiration. Fokus ligger på sceniskt uttryck.
Innehåll
- Teknik och stegkombinationer inspirerade av kommersiella dansstilar
- Koreografier med inslag av hiphop, jazz, vogue, waacking, dancehall, afrobeats och mer
Förkunskaper
Intermediate-nivå: Minst 2 års erfarenhet av dans inom någon teknik. Kursen är öppen för ungdomar från 13 år och vuxna.
Bra att veta
- Drop-in erbjuds i mån av plats. För garanterad plats rekommenderar vi att du bokar hela kursen.
Kursledare
Jennifer Lagemyr
Jennifer började dansa redan som 5-åring och tävlade i disco och hiphop både i Sverige och internationellt. Hennes bästa placering är 11:e plats i gruppdisco på VM 2007.
Jennifer tävlade tillsammans med dansgruppen Babydollz i Talang 2010 och kom till semifinal. Hon har studerat på Broadway Dance Center i New York och där hon uppträdde på diverse liveshower. Hon har undervisat runt om i Sverige sedan 2010.
"På mina klasser testar vi olika typer av koreografi, utmanar oss själva för att bli bättre på alla sätt och på vägen finna oss själva och vad som gör oss unika som dansare. Förbered dig på att kämpa hårt och svettas massor. För mig kommer dansglädjen alltid först så vi kommer alltid att ha roligt på mina klasser."

Har du frågor?
Kontakta Folkuniversitetet i Stockholm